A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye szerint a bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Épp ezért kell kiemelt figyelmet szentelnünk nekik.
Ahogy írják a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokros kivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek, sőt akár a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényt is sérti, ugyanis védett állatfajok, köztük gerincesek tömeges elüldözését és akár sérülését, pusztulását okozza.
Számos indokolt oka lehet mégis, hogy ebben az időszakban történjen a beavatkozás. A bel- és árvízkár megelőzését szolgáló csatorna- és hullámtértisztítás, az elektromos vezetékhálózat nyomvonalán túlnövő, vagy éppen az értékes gyepterületeket elfoglaló fás szárú vegetáció az emberi létesítmények funkcióját, illetve az élőhelyek fenntartását akadályozza, így önmagában ezen esetekben a fakivágások igénye nem kérdőjelezhető meg – írják.
Ezeket a munkákat azonban zömében lehet tervezni és ütemezni az őszi-téli időszakra amikor ezzel nem okozunk túlzottan nagy károkat az állatvilágnak.
Az MME arra kéri a lakosságot, hogy ha természetkárosító tevékenységgel találkozik, azt jelezze az illetékes hatóságoknak. Ennek menetét az egyesület honlapján olvashatjuk.