Fülöp-szigeteki szalagos varánusz kelt ki tojásából szeptember 3-án a debreceni állatkertben: a bő kéthetes apróság egyelőre a kulisszák mögött nevelkedik a Pálmaházban, de ha eléri a megfelelő méretet, a látogatók előtt is bemutatkozik – közölte a Nagyerdei Kultúrpark igazgatója csütörtökön sajtótájékoztatón a helyszínen.
Nagy Gergely Sándor elmondta, hogy a Mindanaón és a környező kisebb szigeteken őshonos Fülöp-szigeteki vagy cumingi szalagos varánusz (Varanus cumingi) a nagyobb termetű varánuszfajok közé tartozik. Az akár másfél métert is elérő testhosszának, valamint látványos sárga-fekete színezetének köszönhetően rokonaihoz mérten is impozáns látványt nyújt – tette hozzá.
Természetes élőhelyén, a szigetvilág erdőségeiben a vízközeli fák nagyobb ágai közül csap le prédájára: főként madarakra, halakra, kisebb gyíkokra és rágcsálókra, illetve nagyobb rákfélékre vadászik.
Latin nevét Hugh Cuming XIX. századi angol gyűjtőről kapta, akinek emlékét több Fülöp-szigeteki hüllő- és növényfaj tudományos elnevezése is őrzi – ismertette Nagy Gergely Sándor.
Azt is hozzátette, hogy a vadon élő populációja az utóbbi időben jelentős fogyatkozásnak indult a befogások következményeként, ezért a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.
Hazánkban csak Debrecenben, világszerte pedig mindössze 17 másik intézményben láthatja a közönség, az állatkertekben élő mindössze négy tenyészpár közül pedig idén egyedül a debreceni szaporodott sikeresen – mondta az igazgató, megjegyezve, hogy úgy érzik, ezzel felkerült a korona arra az ötéves munkára, amelyet a hím, majd a nőstény érkezésétől végzett a park csapata.
(forrás: MTI)
Kiemelt kép: Canva