Dr. Bubó, rántotta és vadlúdvonulás – Mi mindent köszönhetünk a madaraknak?

Dr. Bubó, rántotta és vadlúdvonulás – Mi mindent köszönhetünk a madaraknak?
Dr. Bubó, rántotta és vadlúdvonulás – Mi mindent köszönhetünk a madaraknak?

Élelmet, inspirációt, megnyugvást és még sok minden mást: bőven van miért hálásnak lennünk. Míg a növényvakságot szokás emlegetni, madárvakságról ritkán esik szó. A madarak ugyan gyakran felhívják magukra a figyelmet, de számos véletlen adományuk észrevétlen marad. Szerepük nemcsak az ökológiai rendszerekben, hanem a kultúránkban is sokrétű.

Ahogy az emberen túli élővilág milliárdnyi más tagja (és az élőlénytársulások általában), úgy a madarak is sokféle módon alapozzák meg az életünket. Egyes hatásaik észrevétlenek, mások pedig szembetűnőek. És az sem titok, hogy nem minden tevékenységüknek örülünk.

Ami nélkül nem lehet élni

Sokkal kevésbé nyilvánvaló a tojáshoz vagy a csirkehúshoz képest, hogy a madarak azáltal is támogatják az életünket, hogy egy sor különféle szerepet töltenek be az ökológiai rendszerekben. Vannak köztük ragadozók, amelyek befolyásolják zsákmányaik állományát. A vörös vércsék például rengeteg pockot elfogyasztanak, ezzel vegyszermentes védelmet nyújtanak a mezőgazdaságban. A dögöket (is) fogyasztó madarak – mint a keselyűk – fontos takarítók: akadályozhatják az emberek egészségét is veszélyeztető betegségek terjedését. Más madarak, például a szajkók, a faültetésből veszik ki a részüket azáltal, hogy keresztül-kasul hordozzák a világban például a makkokat és a diókat. Sok énekesmadár rovarok tömegét fogyasztja el minden évben, köztük kártevőnek tekintett fajokét is, ez újabb lehetőség a biológiai védekezésben. Aztán vannak fajok, melyek temérdek anyagot mozgatnak meg, mint egyes óceáni telepeken fészkelők. A madarak sok más fajt fogyasztanak, és őket is sok más faj fogyasztja. A világon kizárólag Amerikában élő kolibrifajok pedig beporzóként is fontosak. Lehetne még sorolni…

A vörös vércsék szerepe különösen fontos a mezőgazdaságban.
KĂ©p: canva

Ami nélkül nem érdemes élni

Madarakkal képtelenség nem találkozni. Akármerre járunk, halljuk a hangjukat, látjuk az alakjukat, a mintáikat, a színeiket és a mozgásukat, sőt, akár érezhetjük a szárnyaik szelét is (például a köztéri galambokéit). A madárének hallgatása nagy élmény. Lehet, hogy elmélyülten figyeljük a trillákat, de az is lehet, hogy „csak” megnyugtató, észrevétlen aláfestést nyújtanak az erdei sétánkhoz. A madarak jelenléte hozzájárul a zöldterületek emberi egészségre gyakorolt kedvező hatásához. És talán nem tévedünk, ha azt mondjuk: a madarak röpte mindig is lenyűgözte az embereket. A madárcsapatok, például a seregélyek vagy a vadludak bámulatosan összehangolt mozgásai szemet gyönyörködtetőek, de kutatási szempontból is izgalmasak. Még ha számos termékük és az ökológiai rendszerekben betöltött szerepük nem is létezne, madarak nélkül akkor is sokkal szegényebb lenne az életünk, de persze önmagukban is értékesek.

A vadludak különleges vonulását mindenki ismeri.
KĂ©p: canva

Tanulás és inspiráció: a biomimikritől a művészetekig

A madarak röptének tanulmányozása segített megérteni, hogyan nem esik le valami, ami repül. A vízimadarak lábának ellenáramú hőcseréje lehetővé teszi, hogy ne fagyjon le a tollatlan, csupasz lábuk akkor sem, amikor jéghártyás vízben állnak. A szív felől érkező meleg véráram a láb felől érkező hideg mellett fut, felmelegítve azt. Ez a felépítés mérnöki területeken is kiválóan alkalmazható: az épületek szellőztetése energiahatékonyabbá válhat, ha a benti, közel ideális hőmérsékletű levegő hőt cserél a kintről érkezővel. Ha túl meleg van, hűti a beérkezőt, ha pedig túl hideg, melegíti.

Az, ahogyan a madarak megtanulnak énekelni, sokban hasonlít az emberi beszédfejlődéshez. Így a madarak az utóbbi alaposabb megértésének is fontos modelljei. Sőt, ezen keresztül a zajszennyezés egészségügyi hatásaiba is betekintést kaphatunk.

A vízimadarak különleges lába bármilyen jeges vizet kibír.
Kép: Pribéli Levente

Indikátorok

A madarak nem csak az évszakok elmúlását jelzik. Segíthetnek megérteni az ökológiai rendszerekben zajló változásokat is. Bizonyos speciális körülményeket igénylő fajok érzékenyen jelezhetik az ökológiai rendszerek állapotát, változását. A holtfákhoz erősen kötődő, igen ritka fehérhátú fakopáncs jelenléte például az erdő természetközeli állapotát jelzi; megfogyatkozása vagy eltűnése pedig az erdő állapotának a romlására utal. De nemcsak a ritkaságok, hanem a (valaha) tömeges fajok is lehetnek az ökológiai egészség lázmérői. A világ leggyakoribb sirályfaja, a csüllő drámai mértékben fogyatkozik. Ijesztő ütemben tűnnek el a hazai táj korábban gyakori madarai is (például a fürj és a mezei pacsirta), mindez pedig jól mutatja, hogy mekkora a baj. És ha már itt tartunk: globálisan is vészesen fogynak a madarak

A rút kiskacsától a köd szelleméig

A madarak ott vannak a meséinkben is. A bölcs bagoly figurája, a tolvaj szarka vagy épp a sokak szívéhez közel álló fehér gólya, mind gyakran felbukkannak. A Dr. Bubó, A róka és a holló meséje, illetve Fekete István számos regényének főszereplői (Hú, Csí, Kele) egyaránt megmutatják, hogy mennyire szerethetők a madarak. Vannak szólásaink is, például: láttam én már karón varjút, egy fecske nem csinál nyarat. Egyes madarak érkezése és távozása összefonódik az évszakváltással. Ahogy eljön a késő ősz, fénylő fekete vetési varjak csapatai lepnek el olyan helyeket is, ahol egyébként nem költ a faj. A tavasszal megérkező fecskék és gólyák a tél elmúltát jelzik.

Kép: Pribéli Levente

A filmekben szinte közhelyes sasvijjogás (ami valójában inkább ölyvek hangja) és a gazdag madárdal egyaránt jó példa arra, hogyan teremthetnek a madarak atmoszférát. A messzi észak vízimadarai, a búvárok földöntúli kiáltásai pedig – ha kell, ha nem – a legkülönfélébb és legkevésbé releváns helyeken is felbukkannak (például a Harry Potterben és a Star Trekben), mintha csak a köd szellemei lennének.

Aminek nem örülünk

Legyen szó ablakpárkányra piszkító galambokról, terményt dézsmáló madarakról vagy olyan fertőzések terjesztéséről, mint a madárinfluenza, könnyen belátható, hogy a madarak tevékenysége nem csak örömteli lehet. Nem örül a gazda, ha a tyúkjaira héja támad, vagy ha a halastavon kárókatonák nagy csapata verődik össze. Érdemes azonban hátralépni néhányat és ránézni a teljesebb képre, mielőtt még tűzzel-vassal irtanánk a kártevőnek kikiáltott lényeket. Nagyon gyakran maga az emberi tevékenység ágyaz meg a problémáknak, vagy súlyosbítja őket. Persze nem kell tagadni, hogy bizonyos lények bizonyos körülmények között okoznak károkat is számunkra. Egészen elrugaszkodott elvárás, hogy minden csak az ember hasznára létezzen. Ugyanakkor jelen cikkből az is látszik: rengeteget köszönhetünk a madaraknak is.

Bolygónk gazdag élővilágának megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.

Kiemelt kép: canva

search icon