
A több mint 160 km2-en pusztĂtĂł tűzvĂ©szben többen Ă©letĂĽket vesztettĂ©k, Ă©s a lángok számtalan lakĂłingatlan mellett az ökoszisztĂ©mában is jelentĹ‘s kárt tettek. Mi törtĂ©nik most a leĂ©gett terĂĽleteken az Ă©lĹ‘világgal?
Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetében működő ’Lendület’ Vegetáció és Magbank Dinamikai Kutatócsoport vezetője osztotta meg a fenti kérdésre a válaszokat.
Alapvetően az, hogy valahol van tűz, önmagában még nem katasztrófa az élővilág számára.
Viszont a tüzek kiterjedése, erőssége és gyakorisága megváltozott a Földön, és ez teljes egészében az emberi tevékenységnek köszönhető. Ha pedig egy olyan területen van a tűz, ahol valami más már összezavarta a természetes ökoszisztéma működését – ami általában szintén emberi eredetű dolog –, komoly károk keletkezhetnek a helyi élővilágban és a környezetben is.
Kaliforniában az egyik problĂ©ma, hogy egy nagyon átalakĂtott táj, sűrűn lakott, Ă©s a klĂmaváltozás is nagyon jelentĹ‘s hatással van rá. A terĂĽleten az emberi tevĂ©kenysĂ©gnek köszönhetĹ‘en nagyon sok inváziĂłs növĂ©nyfajnak van Ăłriási állománya, Ă©s kisebbek a termĂ©szetes Ă©lĹ‘helyek. Ezek a kis Ă©lĹ‘helyfoltok pedig, ha egy tűzben leĂ©gnek, akkor az állatoknak nincs hová menekĂĽlniĂĽk, a növĂ©nyek pedig nehezebben regenerálĂłdnak – magyarázta a kutatĂł. Az inváziĂłs fajok általában szĂvĂłsabbak, könnyebben tĂşlĂ©lnek, Ă©s egy nagyobb tűz után is kĂ©pesek Ăşj erĹ‘re kapni Ă©s elszaporodni.
A növĂ©nyek visszatelepĂtĂ©sĂ©vel szokták kezdeni a folyamatokat, utána jönnek az állatok. A növĂ©nyeknĂ©l minden attĂłl fĂĽgg, hogy mekkora a tűz. A száraz Ă©lĹ‘helyeken Ă©lĹ‘ növĂ©nyek általában alkalmazkodtak a tűzhöz, nagyon jĂłl tudnak a talajban levĹ‘ magjaikbĂłl csĂrázni vagy gyökĂ©r- Ă©s szármaradványokbĂłl sarjadni.
Persze lehet, hogy a szakembereknek kell aktĂvan segĂteniĂĽk Ĺ‘ket – direkt magvetĂ©ssel vagy ĂĽltetĂ©ssel. Sokszor minimális talajráhordásra is szĂĽksĂ©g lehet a terĂĽleten, Ă©s meg kell akadályozni, hogy a talaj lemosĂłdjon. A tűz után az erĂłziĂł komoly problĂ©mát okozhat.
Az állatok közĂĽl a mozgĂ©konyabbak vannak elĹ‘nyben: egy madár sokkal könnyebben tud visszatelepedni egy megfelelĹ‘ Ă©lĹ‘helyre, mint egy röpkĂ©ptelen rovar vagy egy csiga. Sokszor a teljes ökoszisztĂ©ma visszaállĂtását az állatok szintjĂ©n is aktĂvan kell segĂteni. A helyreállĂtás azonban hosszĂş Ă©vekbe telik, de elĹ‘fordulhat az is, hogy Ă©vszázadok alatt sem lesz már olyan, mint amilyen az eredeti állapot volt.
Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat
Kép: Canva