A Hugó, a víziló és a Vili, a veréb című egész estés rajzfilmekre igazán büszkék lehetünk, hiszen ezek a legendás Pannónia Filmstúdióban készített animációs alkotások arra hivatottan készültek el, hogy érzékenyítsék befogadóközönségüket, legfőképpen pedig a gyermekeket az állatokkal kapcsolatban. Annak ellenére pedig, hogy mindkét mozi jócskán elmúlt már 30 éves, üzenetük semmit sem veszített erejéből. Ma is ugyanolyan aktuális, mint a premierek évében volt.
Két korábbi rajzfilmes válogatásunkban is olyan alkotások bemutatására és ajánlására törekedtünk, amelyek megértethetik gyermekeinkkel a természetvédelem fontosságát. Míg azonban az előző összeállításokban a rajzfilmsorozatokon volt a hangsúly, ezúttal két egész estés játékidejű animációt ajánlunk olvasóink számára. Ráadásul mindkét alkotást itthon gyártották.
1. Hugó, a víziló (1975)
A Hugó, a víziló című rajzfilm egy aranyos és könnyen megszerethető vízilókölyökről szól, ám hatalmasat téved, aki azt hiszi, hogy az alkotók egy kedves és súlytalan történet révén próbálják belopni a szívünkbe karakterét. A Hugó, a víziló ugyanis – egy korábbi ajánlásunkhoz, a Pufóka kalandjaihoz hasonlóan – az emberi figyelmetlenségről, a kapzsiságról és a gonoszságról szól, jócskán számíthatunk megrázó pillanatokra.
Ennek ellenére nagyon helyénvaló megnézni, utána pedig közösen megbeszélni és értelmezni a látottakat gyermekeinkkel, hiszen a rajzfilmnek a negatív dolgok ábrázolásával pozitív célkitűzése van: felhívni a figyelmünket arra, hogy milyen sok esetben vesszük igénybe az állatok segítségét ahhoz, hogy könnyebbé tegyük mindennapjainkat, utána viszont mennyire jellemző, hogy elfelejtünk hálát adni nekik a szívességükért. Sőt, a rajzfilm azt sem leplezi, hogy sok esetben egy-egy állatot már csak púpnak érzünk a hátunkon, miután teljesítette az általunk ráruházott funkcióját, és itt a mindennapokból szedett példaként elég csak a Húsvét után utcára tett ajándéknyuszikra gondolni.
A Hugó, a vízilóban mindez úgy jelenik meg, hogy egy szigetország partját elözönlik a cápák, és riasztó jelenlétükkel akadályozni kezdik a teherhajókat szegfűszegrakományokkal nap mint nap megtöltő dokkmunkások tevékenységét, ezzel pedig az ország gazdasága veszélybe kerül. A cápák elűzéséhez vízilovakra van szükség, az elvetemült pénzügyminiszter pedig ezt meg is oldja, vízilovakat importál, így kerül a kis Hugó és a családja akaratán kívül rendkívül távol az otthonától. A vízilovak az erőszakos elhurcolásuk ellenére teljesítik feladatukat, és örökre elkergetik a cápákat, ám amikor ennek hatására a szigetország gazdasága jócskán fellendül, hirtelen mindenki megfeledkezik a segítő állatokról, akik egy darabig tűrik az éhséget, de aztán ez csak behajtja őket a szántóföldekre lelegelni a termést. A kérdés már csak az, hogy a helyi gyerekek szeretete és törődése megmentheti-e a kiszolgáltatott sorsú vízilovakat a hálátlan felnőttek haragjától?
2. Vili, a veréb (1989)
A Vili, a veréb című animációs filmet annyiban mindenképp lehet a Hugó, a víziló párjaként említeni, hogy ugyancsak az állatokkal való kegyetlenkedés elfogadhatatlanságáról szól. Az egyik vezető kreatív munkatárs, Gémes József személye konkrétan is összekapcsolja a két filmet, ám azt fontos leszögezni, hogy a Vili, a veréb merőben más megközelítésmódot választ központi témájának feldolgozására, mint a vízilovas mese. Míg a Hugó, a vízilóban a gyermekszereplők voltak azok, akik kiálltak az állatvédelem mellett, addig ebben az alkotásban egy olyan kisfiú jelenik meg főszereplőként, aki abban leli szórakozását, hogy verebekre és macskákra lövöldöz játékfegyvereivel.
Itt sem érdemes azonban visszariadniuk a tudatos szülőknek a rajzfilm megtekintésétől, hiszen a Hugó, a vízilóhoz hasonlóan a Vili, a veréb is tanmese, amely arról szól, miként tanulja meg a csintalan Vili nevű kisfiú, hogy az állatokat tisztelni és szeretni, nem pedig bántani kell. Mivel hősünk az a típus, aki leginkább a saját kárán okul, egy tündér őt magát is verébbé változtatja, így Vili testközelből tapasztalja meg, milyen viszontagságos is tud lenni a kismadarak élete, és mennyire nem hiányzik nekik az, hogy egy vásott kölyök még lövöldözzön is rájuk. Vili a varázslatos történet során igaz barátságot köt a verebekkel, a jövőben pedig egyenesen a védelmezőjükké válik. Személyiségfejlődését ráadásul megannyi kalandon keresztül és több fülbemászó betétdal kíséretében követhetjük nyomon, amelyeket semmikképpen sem érdemes kihagyni!
Kiemelt kép: Canva