Márton-napi ételek szezonális alapanyagokból

Márton-napi ételek szezonális alapanyagokból
Márton-napi ételek szezonális alapanyagokból

„Aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik” – tartja a mondás. Hogy ez véletlenül se forduljon elő senkivel, megmutatjuk, hogy miért érdemes legalább egyszer egy évben libából készült ételt fogyasztani.

Márton napja volt az utolsó nagy ünnepnap a karácsonyt megelőző böjti időszak előtt, amikor az emberek örömmel ragadták meg az alkalmat, hogy utoljára jól belakmározzanak. A legenda szerint a lúd úgy kapcsolódik az ünnephez, hogy amikor 371-ben Szent Mártont tours-i püspökké szentelték, ő először tiltakozott a megválasztása ellen, és elbújt egy libaólban. A szemtelen libák azonban gágogásukkal elárulták őt, így „büntetésből” az asztalra kerültek.

Fenntartható, szezonális étel

Régen az emberek mindig azt ették, ami éppen elérhető volt, legyen szó húsról, zöldségekről vagy gyümölcsökről. Ilyen formán az őszi libafogyasztásnak legfőképpen praktikus oka volt, ugyanis a nyáron jól meghízott libákat ilyenkor lehetett vágni. Manapság a boltokból már egész évben beszerezhető a libahús, ám érdemes körülnézni a helyi termelői piacokon vagy a lakóhelyünkhöz közeli háztáji gazdaságokban, és ott megvásárolni a Márton-napi libánkat.

Emellett pedig a libasülthöz dukáló káposztának is ősszel, télen van a szezonja, valamint természetesen a burgonya és a vöröshagyma is kéznél van az évnek ebben az időszakában is. A libahúshoz kiválóan illenek az olyan párolt gyümölcsök, mint az alma vagy a körte, amelyek szintén ez idő tájt érnek.

Sült libacomb párolt káposztával és burgonyával
Fotó: Canva

Nagyszerűen harmonizál még vele a szintén ősszel termő gesztenye, valamint a különböző aszalványok is. A fenséges sültünket pedig megbolondíthatjuk egy még nyáron eltett ribizli- vagy áfonyalekvárral, és máris tökéletes szezonális ételt varázsoltunk az ünnepi asztalra.

A levestől a sültig

A liba számtalan formában felhasználható a konyhában. Talán a legismertebb belőle készült étel az egészben sült liba vagy a sült libacomb, valamint a drága ínyencségnek számító pecsenyelibamáj. A liba hájából készíthetünk házi tepertőt, a kisült zsírt pedig felhasználhatjuk sütéshez-főzéshez, vagy egyszerűen kenyérre kenhetjük.

A csontos részekből és a belsőségekből gazdag és tápláló levest főzhetünk, az aprólékból pedig finom ludaskását készíthetünk. A töltött egész liba mellett pedig fenséges és különleges lakoma a töltött libanyak is.

Egy tányér finom libaleves
Fotó: Canva

Tápanyagokban gazdag a libahús

Gasztronómiai élménye mellett értékes tulajdonságai miatt is érdemes libát fogyasztani. Magas fehérjetartalma (22,8g/100g) és rosttartalma miatt jól beilleszthető a különböző diétákba, a benne található cink, vas, réz és vitaminok pedig segítik a vérképződést. Zsírját gyógyászati célokra is felhasználják például ekcéma enyhítésére, rendszeres fogyasztása pedig csökkenti a koleszterinszintet, ezáltal jótékony hatással van a szívre és az érrendszerre.

Akinek esetleg még nincs ötlete, hogy milyen finomság kerüljön Márton-napon az asztalra, annak az alábbi receptet ajánljuk, amely egy méltatlanul elfeledett hagyományos körettel és hazai alapanyagokból készül:

Sült libamell aszús-mazsolás mártással és puliszkával

Hozzávalók (4 főre):

  • 45 dkg libamell
  • 1 nagy lilahagyma
  • 7,5 dkg mazsola
  • 3 dl desszertbor (tokaji aszú)
  • 15 dkg vaj
  • 300 g kukoricadara
  • 1,5 l víz
  • só ízlés szerint
  • bors ízlés szerint

Elkészítés:

  • Vágjuk a libamellet ujjnyi szeletekre, sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, majd egy serpenyőben zsiradék nélkül kezdjük el megsütni! Közben a lilahagymát kockázzuk fel!
  • A megsült szeleteket vegyük ki egy tányérra, majd a felaprított lilahagymát tegyük bele a serpenyőbe, sózzuk és pirítsuk meg!
  • Ha lepirult, adjuk hozzá a mazsolát és a vajat is, majd öntsük fel a tokaji aszúval, és közepes lángon hagyva várjuk meg, amíg elfő róla a bor, és besűrűsödik a mártásunk!
  • Miközben a mártás készül, forraljuk fel a vizet, adjuk hozzá a kukoricadarát, és gyors kevergetés mellett pár perc alatt főzzük puhára! Ha kész, ízlés szerint sózzuk meg, és egy kevés vajat keverjünk el benne, hogy krémes állagot kapjunk!
  • Tálaláskor halmozzunk egy adag puliszkát a tányérra, arra helyezzük rá a libamellszeleteket, majd a végén öntsük le a mártással!

Az egészséges és fenntartható étkezéssel és élelmiszerekkel kapcsolatos témákkal kiemelten foglalkozott a Planet Budapest 2023 rendezvény is. Étkezési szokásaink megváltoztatásával nemcsak a saját, hanem a bolygó egészségéért is sokat tehetünk.

Kiemelt kép: Canva

search icon