A Felelős Gasztrohőssel közös rovatunkban arra buzdítunk titeket, hogy iktassatok be hetente legalább egy húsmentes napot, ezzel is segítve környezetünk tehermentesítését. Minden héten bemutatunk egy olyan zöldséget vagy gyümölcsöt, amelyből tartalmas húsmentes éltelt készíthettek. E heti cikkünkben az ezerarcú cukkini kerül a tányérra!
A Meatless Monday sorozatban eddig megismerhettük a gombát, a spenótot, a csicseriborsót, a hónapos retket, a spárgát, ezúttal pedig a cukkinin a sor.
Amíg nem gondolunk főételként a zöldségekre, eszünkbe sem jut, hogy milyen sokoldalúak és izgalmasak lehetnek. Általában köretet készítünk belőlük, legfeljebb húsételeket ízesítünk velük. Ha azonban jobban megismerjük a zöldségekben rejlő lehetőségeket, igazi gasztronómiai csodákat alkothatunk belőlük. Remek példája ennek a cukkini, amelyet ezerféleképpen felhasználhatunk, lehet előétel, de főétel vagy akár desszert is.
A cukkini termesztése: nincs is ennél egyszerűbb
Kezdő kertészként gondot okozhat, hogy mit vessünk kertünkbe, mi az, ami nem igényel túlságosan nagy szaktudást, mégis sikerélményt remélhetünk. A cukkini erre a célra pontosan megfelel. Egynyári, magról szaporítható tökféle, amely szereti a napfényt és a tápanyagban gazdag talajt.
Figyeljünk arra, hogy csak akkor vessük el a magokat, amikor már biztosak vagyunk abban, hogy nem lesz fagy, mivel a növények erősen fagyérzékenyek, és a magok csírázása is csak legalább 21 °C-os talajban következik be. Vetésénél készítsünk pár centiméteres fészkeket a magoknak, ezeket alaposan lássuk el komposzttal vagy érett trágyával. Nyugodtan társíthatjuk zellerrel, hagymával vagy retekkel.
Termesztésénél figyeljünk arra, hogy napos helyre ültessük, valamint hogy a talaj nedves legyen. A nedvességet legjobban az agyagos föld őrzi meg.
Extra tipp: mivel a cukkini szárán hímnemű és nőnemű virágok is vannak, amelyek egyivarúak, nagy szükség van a beporzók munkájára. Érdemes ezért méhlegelő közelébe ültetni, vagy a beporzókat csalogató virágos sávot telepíteni a kiskertünk köré.
Mit érdemes még tudni a cukkiniről?
Amerika felfedezését követően Európa is megismerhette.
A cukkini rokonságban áll a tökkel, a sárgadinnyével és az uborkával. Egyik legelőnyösebb tulajdonsága, hogy minden része ehető, beleértve a virágát is. Ismert zöld változata mellett sárga színű fajtájával is találkozhatunk, valamint nemcsak hosszúkás formában, hanem gömb alakban is létezik.
Vásárláskor alaposan nézzük meg a héját, egészséges példányokat keressünk. Ha főtt ételbe tesszük, kisebb és zsengébb darabokat használjunk. Amennyiben tölteni szeretnénk, érdemes hasonló méretűeket választani. A boltok polcain egész évben találkozhatunk vele, itthon inkább májustól októberig terem.
Cukkinis ételek: temérdek lehetőség!
Ahogy a hüvelyesek körében a csicseriborsó, úgy a zöldségek között a cukkinit illeti a „jolly joker” cím. A cukkini igazi aduász: semleges ízű, számtalan formában felhasználható, alacsony kalóriatartalmú zöldség. Néhány éve nagy divat volt az egészséges életmódot folytatók körében a cukkinitészta is.
Készíthetünk belőle ragut, levest, szendvicskrémet, lepényt, palacsintát, de még sütit is. Vállalkozó kedvűek akár vegán sajttal is próbálkozhatnak. Nyári grillezéseken a húsokat is remekül helyettesíthetik a jól fűszerezett cukkiniszeletek. A zsengébb darabokat nyersen salátákba is rakhatjuk. A szezon végén pedig vagy savanyítva, vagy – reszelve, esetleg darabolva – mélyhűtőben is tartósíthatjuk.
Izgalmas főételek készíthetők belőle: ilyen a cukkinitócsni, a cukkinifasírt vagy a cukkinis lecsó. Hús nélkül is tökéletesen megállja a helyét, azonban a zöldség semleges íze miatt nem érdemes sajnálni a fűszereket a cukkiniételekből.
Ratatouille (cukkinis lecsó)
Hozzávalók
- 2 db padlizsán
- 3–4 db paradicsom
- 2 db cukkini
- 1 kis fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 ek olaj
- 1 db sárga színű paprika
- 1 db piros színű paprika
- só, bors
- 3–4 dl paradicsompüré
- friss bazsalikom, oregánó, kakukkfű
Öntet
- friss bazsalikom, oregánó, kakukkfű
- olaj
- fokhagyma
- só, bors
Így készítsd el a cukkinis lecsót
A padlizsánt, a paradicsomot és a cukkinit vékony karikákra vágjuk.
Az apróra vágott vöröshagymát és a fokhagymát olajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk az apró kockára vágott paprikát, és ezzel is átpirítjuk. Felöntjük a paradicsomlével, fűszerezzük, végül készre főzzük.
Az így elkészített paradicsommártást hőálló edénybe öntjük, és a felkarikázott zöldségeket egymás után szépen elrendezzük benne, a zöldségeket sózzuk, borsozzuk. Az apróra összevágott friss fűszerekből, olajból, zúzott fokhagymából, sóból, borsból öntetet készítünk, majd ezzel meglocsoljuk a zöldségeket.
Előmelegített sütőben 190 °C-on 30–35 perc alatt készre sütjük.
Sarnyai Tünde receptje
A cikk és a recept elkészítésében a Felelős Gasztrohős és Szabó Eszti segített nekünk.