Ha zöld leveles zöldségre gondolsz, elsőként nagy valószínűséggel nem a mángold ugrik be. Pedig ha színesíteni szeretnéd az étrended, keresve sem találsz jobb zöldséget. A Felelős Gasztrohős segítségével most megmutatjuk, mit is tud ez a vitaminbomba.
- A mángold termesztése
- Mángold a konyhában
- Mángoldrecept
A mángoldot már az ókori görögök, rómaiak is ismerték, használták. A mediterrán konyhában azóta is népszerű. Aki járt már Horvátországban, gondoljon csak vissza legutóbbi nyaralására, biztos, hogy találkozott valamilyen mángoldos étellel. Az elmúlt években itthon is egyre többen termesztik, fokozatosan bekerül az étrendünkbe.
Így termeszd!
Ha valami különleges és ízletes növényt vetnél a kertedbe, a mángolddal nem tudsz mellélőni.
Két típusát különböztetjük meg:
- a levélmángoldot, amelynek nagy és vastag, összetéveszthetetlen levelei vannak,
- a bordás mángoldot, amelyet vastag zöldesfehér levélnyeléről ismerhetünk fel.
Míg előbbi a főzelékek és a töltött ételek nagymestere, addig utóbbit akár főételként is kiválóan el tudod készíteni.
A növényt – a legtöbb zöldséghez hasonlóan – a fagyok után célszerű elvetni. Miután kikelt, érdemes kiegyelni. Nem túl igényes, hiszen csak kapálást és öntözést kíván. Nyár közepétől pedig élvezhetjük a csodás leveleket, melyeket folyamatosan szedhetünk. Arra figyeljünk, hogy egy tőről egyszerre csak 2–3 levelet vegyünk le!
Extra tipp: ha a növényt a fagyok előtt elvetjük, az ágyást fedjük le szalmával, így a mángoldunk már kora tavasszal ékesítheti a tányérunkat.
Amellett, hogy nagyon egészséges növény, egyesíti magában a répa, a spenót, a spárga jótékony hatásait és ízét is. A zöld levelekben komoly mennyiségű K-vitamin, A-vitamin, C-vitamin található, emellett magas pektintartalma miatt könnyen emészthető.
Mángoldot a konyhába!
Mivel zöld leveles növényről van szó, azt gondolhatnánk, hogy azonkívül, hogy megpároljuk, esetleg főzeléket készítünk belőle, nem nagyon használható másra. Ez persze nem így van! Nemcsak a levelét, hanem színes szárát is érdemes felhasználni, tehát valódi zero foodwaste alapanyagról beszélünk.
A növény leveleit használhatjuk nyersen salátákba, készíthetünk belőlük a spenóthoz hasonlóan főzeléket és levest is, de jól állnak neki az ázsiai ízek is, így akár egy pho levesbe is beledobhatjuk. Fokhagymásan, növényi tejszínnel felöntve, tésztával vagy valamilyen gabonával kombinálva szintén kiadós fogást kapunk, de rakott ételekhez is bátran hozzáadhatjuk.
Szép nagy méretű levelei töltésre is alkalmasak. Bármilyen gabonával, hüvelyessel megtölthetjük, készíthetünk mellé kapros vagy paradicsomos mártást is. Sőt nemcsak sósan, de édesen is fogyaszthatjuk. Egy hagyományos nizzai sütiben például almával, fenyőmaggal (helyette esetleg hazai dióval vagy mandulával) kombinálják, és édes piteként sütik meg. Az édes változat jó trükk lehet a zöldséget nem kedvelő kisgyerekek vagy felnőttek táplálására is.
A levél után pedig jöjjön a szár! A vaskosabb, színes szárnak hasonló íze van, mint a spárgának, így bátran használhatjuk olyan ételekhez, amelyekhez a spárgát szoktuk. Kis darabokra vágva, megpirítva pedig szuper feltét lehet a levélből készült főzelékre, de rakhatjuk sós pitékbe is.
Ha sok mángoldunk van, készíthetünk a szárakból gratint is. Ehhez fektessük egymás mellé a csíkokat, és öntsük nyakon tejszínes vagy növényi szósszal, esetleg szórjuk meg egy kis sajttal vagy sörélesztő pehellyel. A növénynek ezt a részét is fogyaszthatjuk nyersen, de fermentálással savanyúságot is készíthetünk belőle.
A mángold a hűtőben nem bírja sokáig, gyorsan elfonnyad, ezért érdemes egyszerre annyit vásárolni belőle, amennyit felhasználunk. Pár nappal tovább friss marad, ha a hűtőben vízbe állítjuk, vagy vizes konyharuhába tekerjük.
Töltött mángold
Hozzávalók:
- 10 db nagy mángoldlevél
- 10 dkg quinoa megfőzve
- 2 dkg friss gyömbér reszelve
- 2 gerezd fokhagyma összezúzva
- 0,5 dl olívaolaj
- ½ citrom leve
- 10 dkg aszalt paradicsom beáztatva és apróra vágva
- 1 nagy csokor bazsalikom felaprítva
- igény szerint egyéb friss zöldfűszerek
Így készítsük el!
A mángold szárát vágjuk fel 2 cm-es darabokra, és kevés olívaolajban a gyömbérrel, a fokhagymával pároljuk fedő alatt 10 percig! Miután a mángold szára megpárolódott, keverjük hozzá a megfőzött quinoát, a citromlevet, a felaprított paradicsomot, a bazsalikomot és a zöldfűszereket!
A mángold leveleit töltsük meg a töltelékkel, és kössük össze egy spárgával vagy – ha elég ügyesek vagyunk – egy hosszabb snidlinggel! Pici vajon forgassuk át, majd pároljuk fedő alatt 20 percig! A fűszeres tejföl remekül illik hozzá.
A cikk és a recept elkészítésében a Felelős Gasztrohős és Szabó Eszti segített nekünk.
Kizárólag az egészséges táplálkozás számít fenntarthatónak. Ideje végre gátat szabnunk a mértéktelen húsfogyasztásunknak, hiszen – ahogy egy korábbi, a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expót bemutató cikkünkben is írtuk – „a jóléti társadalmaknak jelentősen meg kell(ene) változtatniuk a táplálkozási szokásaikat a növényi élelmiszerek javára.”
Kiemelt kép: Canva