A zöldbab olyan friss és finom, hogy nem maradhat ki a Meatless Monday menüjéből. A Felelős Gasztrohős segítségével megmutatjuk, milyen remekül helytáll a konyhában a zöldség bármelyik fajtája.
130 fős család tagja
Ha a zöldbabra gondolsz, neked is a legényfogó leves és a menzás főzelék jut eszedbe? Pedig sokkal több lehetőség rejlik benne. Nemcsak felhasználását nézve sokszínű, de fajtáját tekintve is népes családot tudhat magáénak: egyes források szerint a zöldbab gyűjtőfogalom alá 130 fajta bab tartozik.
Nálunk a legismertebb a sárga hüvelyű, mégis zöldbabként emlegetett változat, de a valóban zöld színű és ízben, állagban is zsengébb ceruzababot, valamint a lila színű példányokat is megtalálhatjuk már egy-egy termelőnél.
Nem hiába szerették már az indiánok is a zöldbabot: könnyen tárolható, nehezen romló étek volt. Európában elsőként a karósbab aratott sikert, később a bokorbab is befutott. Itthon a sárga hüvelyű bab a legnépszerűbb, holott a zöld testvére kevésbé szálasodik, és sokkal zsengébb is.
Zöldbab a veteményeskertben
Ha zöldbabot szeretnénk termeszteni, közömbös vagy lúgos kémhatású talajba vessük. A karósbab a hűvösebb, párásabb területet kedveli. Bármilyen zöldbabról is van szó, a vízigényére mindenképp figyeljünk oda, a szárazságot egyik fajta sem tűri. Sok tápanyagra van szüksége, és hiába a gyökereken élő nitrogéngyűjtő baktériumhad, a nitrogénpótlást így is kívánja.
Már csírázásakor ügyelni kell a megfelelő hőmérsékletre, ugyanis rendkívül érzékeny a fagyra. Május közepén érdemes vetni, de ha kedvező az időjárás, akár előbb is megpróbálhatunk vele.
Ha más zöldséggel társítanánk, a hónapos retek, a spenót vagy a paradicsom ideális partner lehet számára.
Ha karósbabot vetünk, fontos, hogy biztosítsunk számára támasztékot, enélkül ugyanis lefekszik. A karók végét kössük össze, az így kapott gúlára remekül felkapaszkodik majd az inda.
A bokorbabot érdemes fészekbe vetni, szakaszosan. Ezzel érdemes akár júliusig is várni, hogy folyamatos legyen a termés. A vetéstől számított 8–10. hét környékén már elkezdődhet a betakarítás.
Zöldbab a konyhában
A zöldbabra hatványozottan érvényes, hogy mindig termelői és frissen szedett árut keressünk, ellenkező esetben könnyen fás, szálas, száraz lehet, ami nem segít a megkedveltetésében. Tárolni csak pár napig érdemes hűtőben, légmentesen záródó dobozban, esetleg zacskóban, mosás nélkül. Ha csak később fogjuk felhasználni, főzzük pár percig lobogó vízben, és ha kihűlt, fagyasszuk le, így megőrzi színét, és roppanós marad.
Nyersen ne fogyasszunk babféléket! Olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek főzés nélkül károsak lehetnek, hő hatására azonban ártalmatlanná válnak.
A zöldbab szénhidrát- és proteintartalma elhanyagolható, C-vitaminban viszont igen gazdag, emellett B-vitaminokat, riboflavint és élelmi rostokat is tartalmaz.
Mit készítsünk belőle?
A klasszikus levesen, főzeléken, ragun kívül abszolút favorit a zöldbablecsó. Tojással tartalmas, energiadús, zamatos nyári étel, ha először kicsit szokatlannak is tűnik, elégedettek leszünk, ha megkóstoljuk.
A zöldség legegyszerűbb elkészítési módja, ha sós, lobogó vízben pár percig főzzük, majd hideg vízbe tesszük, így elkészítve mehet salátákba, rizottóba, de használhatjuk önálló köretként is. Megpárolhatjuk egy kis fokhagymás vajon valamilyen olajos maggal együtt vagy akár magában is.
A ceruzababot hagymával és Whorchester-szósszal serpenyőben pirítva is készíthetjük. Isteni köret lesz grillezett ételekhez vagy zöldségpogácsás hamburgerhez. A sárga színű változatból sütőben chipset is készíthetünk: olajozzuk, sózzuk és toljuk a sütőbe magas hőfokon pár percre, remek nyári nassolnivalót kapunk.
Extra tipp: A bab szárított héjából teát is készíthetsz, amely segíthet a vércukorszint csökkentésében, és vízhajtó hatású.
Fűszeres tepsis burgonya zöldbabbal
- 1 kg rózsaburgonya
- 2 nagy fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 db sárgarépa
- 1 közepes zeller
- 20 dkg zöldbab
- friss zöldfűszerek vegyesen
- olaj
- só
- frissen tört koriander
Így készítsd el a zöldségeket
A hasábokra vágott krumplit, az ujjnyi vastagra karikázott sárgarépát, zellert, vöröshagymát, fokhagymát és zöldbabot halmozzuk olajjal kikent tepsibe, és fóliával lefedve (esetleg kevés vizet aláöntve) süssük kb. 40–45 percig, majd a fóliát levéve ízlés szerint szórjuk meg zöldfűszerekkel (borsikafűvel, kakukkfűvel, bazsalikommal, rozmaringgal, frissen tört korianderrel). Keverjük össze, hogy mindenhova jusson fűszer, esetleg 1–2 kanál olívaolajjal is dúsíthatjuk, majd fólia nélkül süssük még néhány percig. Ha akarjuk, akár pirosasra, ropogósra is süthetjük.
Nyers vagy török céklasaláta, párolt vörös káposzta, kínaikel-saláták, tavasztól őszig tzatziki vagy hidegen sajtolt olajjal leöntött, friss vegyes saláta illik hozzá.
Recept: Föld Napja Alapítvány – Húsmentes Hétfő kampány
A cikk és a recept elkészítésében a Felelős Gasztrohős és Szabó Eszti segített nekünk.
Képek: canva