Tudjuk, hogy a tejtermelés rendkívül szén-dioxid-intenzív, kezdve a hatalmas mennyiségű metángáz kibocsátásától az állattenyésztéshez szükséges takarmány termesztéséig. Ráadásul körülbelül háromszor annyi üvegházhatású gázt bocsát ki, mint a növényi alternatívák, bár így is sokan gondolják azt, hogy a növényi tejek sem jelentenek sokkal környezetbarátabb alternatívát.

A szójatejet például gyakran elítélik az erdőirtással való kapcsolata miatt. Azonban egyre több bizonyíték utal arra, hogy a szójatermesztés céljából kiirtott földterületeket nem növényi tej előállítására, hanem állattenyésztésre használják. Valójában a szójatermés 80 százalékát haszonállatok takarmányaként termesztik. Emellett a mandulatejet széles körben a környezetre nézve a legrosszabb növényi tejnek tartják a vízhasználat, a földhasználat és a károsanyag-kibocsátás szempontjából. Egyetlen liter tej előállításához például elképesztő 371 liter vízre van szükség. De bármelyik növényi tejet is választjuk, mindegyiknek kisebb a szén-dioxid-kibocsátása, mint a tejtermékeknek, nem beszélve a táplálkozási és etikai előnyökről.

A növényi tejek közé pedig egy új versenyző is érkezett a burgonyatej, mely nem több, mint ahogy a neve is utal rá: krumpliból készült növényi tej, melyet a svéd DUG márka állít elő. Aki már kóstolta, azt mondja állaga fehér és tejszerű, íze pedig enyhe. A termékfejlesztésben Eva Tornberg tüdőgyógyász professzor vett részt, és a jelenlegi választékban az Original, a Barista és a cukrozatlan szerepel.

A burgonyatej lényegesen kevesebb CO2-t termel, mint a tejtermékek – más népszerű növényi tejeknél is környezetbarátabbnak számít. A márka szerint a földhasználat szempontjából kétszer olyan hatékony, mint a zab termesztése, és több mint 50-szer kevesebb vizet igényel, mint a mandulatej. A környezeti előnyök mellett a szerény burgonya tele van jó tulajdonságokkal. A gyökérzöldség számos egészségügyi előnyt tartalmaz, például jó rost-, C-vitamin-, kálium- és magnéziumforrás. Ezenkívül antioxidánsokat tartalmaz, amelyek segíthetnek csökkenteni a krónikus betegségek, köztük a rák kialakulásának esélyét. Magas keményítőtartalma miatt pedig az emésztési funkciók javulásával is összefüggésbe hozható.

(Plant Based News)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

hirdetés
Planet Budapest 2023 videó
Exit mobile version