Megmenthető még a süllyedő Velence?
Megmenthető még a süllyedő Velence?

Velencét az a veszély fenyegeti, hogy süllyedő alapjai és az emelkedő tengerszint miatt mostani formájában eltűnhet. A katasztrófa elkerülése érdekében a város változtatásokat hajt végre. Sőt, ha nem születnek drasztikus intézkedések, a város napjai meg lehetnek számlálva.

Ez messze nem túlzás, Velencét nagyon is valós veszély fenyegeti. A legrosszabb esetben a város már 2100-ra eltűnhet a hullámok alatt. Eközben számos épülete elsüllyed vagy megrongálódik a hajók keltette hullámok miatt.

Világszerte számos más várost sújtanak a süllyedés és a tengerszint emelkedés okozta alapvető problémái. Az alacsonyan fekvő, mintegy 11 millió embernek otthont adó Jakarta például olyan súlyos helyzetben van, hogy Indonézia fővárosaként egy még meg sem épült város, Nusantara váltja fel. Minden veszélyeztetett városnak meg kell küzdenie a maga kihívásaival. De Velence kis mérete, hírneve miatt ideális kísérleti terepe lehet olyan technológiáknak és megközelítéseknek, amelyek kulcsszerepet játszanak majd az emelkedő tengerek elleni küzdelemben.

A bonyolult óceáni gátaktól kezdve a hullámtér-csökkentő hajókig, számos elképzelés látott napvilágot. Velence nehéz helyzete kézzelfogható, gyakorlatias megoldásokhoz vezethet, amelyeket világszerte be lehetne vetni. 2019 novemberében Velence a második legsúlyosabb árvízeseményt szenvedte el. Ez világszerte a címlapokra került. A dagály elérte a tengerszint feletti 187 cm-es csúcsmagasságot, és a város több mint 80%-a víz alá került. Velence polgármestere, Luigi Brugnaro szükségállapotot hirdetett. A becslések szerint 1 milliárd euró értékű kár keletkezett.

Az éghajlatváltozás a tengerszint emelkedését okozta, így a tengerszintre épült városok különösen sérülékenyek

 – mondja Sally Stone, a manchesteri építészeti iskola lektora.

A valaha volt legsúlyosabb árvíz 1966-ban történt, amikor a vízszint 194 centiméterrel a tengerszint fölé emelkedett, és a feltételezések szerint a város üzleteinek, üzleteinek és műtermeinek legalább háromnegyedét súlyosan megrongálta.

Bár ezeket az eseményeket több mint 50 év választotta el egymástól, a legújabb tendenciák azt sugallják, hogy nem kell fél évszázadot várnunk egy újabb katasztrofális árvízre. Azóta, hogy 1923-ban elkezdték hivatalosan feljegyezni a vízszintet, mindössze 10 alkalommal érte el a 150 cm-t vagy annál magasabbat, de ebből öt alkalommal az elmúlt három évben.

Velence mindig is kénytelen volt harcolni a tengerrel, és évszázadok óta előfordulnak kisebb, kezelhető ” események, a mostani árhullám azonban példátlan, s ez folytatódni is fog. Egy 2021-es jelentés szerint, még ha a globális hőmérséklet nem is emelkedik 2 Celsius-fokkal az iparosodás előtti szinthez képest, Velence tengerszintje 2100-ra 32 centiméterrel emelkedne. A jégtakarók drámai olvadásával járó 4 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés legrosszabb forgatókönyve szerint 2100-ra Velencében 180 cm relatív tengerszint-emelkedés következhet be.

Biztosak vagyunk abban, hogy a tengerszint a következő évtizedekben tovább emelkedik az antarktiszi és a grönlandi jégtakaró, valamint a hegyi gleccserek folyamatos olvadása miatt, mondta Natasha Barlow, a brit Leedsi Egyetem docense. Barlow megjegyzi, hogy már a tengerszint kismértékű emelkedése is jelentősen megnövelheti a part menti áradások gyakoriságát és intenzitását, mivel a magasabb tengerszint megemeli a viharok, az árapályok és a hullámok alapvízszintjét.

(forrás: www.bbc.com)

search icon