A Vadonlesők Közössége Természetvédelmi Egyesület 2024. április 20-27. között ismét Országos Ürgelajstromot szervez.
Az ürgét a múlt század közepéig kártevőként tartották számon, azonban időközben számuk – elsősorban élőhelyük visszaszorulásával – annyira megritkult, hogy mára már fokozottan védett állatok Magyarországon és európai szinten is veszélyeztetett fajnak számítanak. Mindent meg kell tehát tennünk annak érdekében, hogy az európai viszonylatban még így is jelentős hazai ürgeállományt megőrizzük. Megőrizni pedig azt lehet, aminek helyzetét és veszélyeztető tényezőit minél jobban ismerjük. A megismerés egyik fontos mozzanata az állományok rendszeres felmérése, a monitorozás – olvasható a Vadonlesők Közösségének felhívásában.
A szervezők tájékoztatása szerint, most bárki hozzájárulhat ahhoz, hogy a hazai ürgeállomány jelenlegi állapotát felmérjük. Nem kell mást tennie, mint regisztrálnia és belépnie az Országos Ürgelajstrom weboldalon, a listából kiválasztani egy, vagy néhány hozzá közelálló ürgés területet, letöltenie egy mobiltelefon alkalmazást és annak vezényletével 2024. április 20-27. között egy adott útvonalon megszámolni az ürgelyukakat.
Az alkalmazás működése megtekinthető az alábbi videóban is:
dr. Váczi Olivér, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. vezető természetvédelmi szakértője úgy nyilatkozott, hogy a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer (NBmR) Ürgemonitorozó Programjában már több mint két évtizede követik nyomon Magyarország ürgeállományának változásait.
„Az Ürgelajstrom monitorozó módszerének 2022 áprilisában zajlott éles tesztelése során 132 önkéntes jelentkező összesen 67 felmérést készített el 39 területről, ami a hazai ürgeállomány komoly hányadát érintette. Az eredmények szerint a szakemberek és az önkéntesek felmérései között nem volt statisztikailag kimutatható különbség, ami azt jelenti, hogy az önkéntesek által gyűjtött adatok tudományos szempontból is elfogadhatóak és értékelhetőek. 2023-ban a hasonló számú résztvevővel megvalósított felmérés tapasztalatai alapján tovább tökéletesítettük az alkalmazást, így remélhetőleg idén már minden technikai feltétel rendelkezésre áll a zökkenőmentes felméréshez – tette hozzá dr. Váczi Olivér.
A Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.
Fotó: Canva