Mi a baj az Európai Bizottság klímatervével?
Mi a baj az Európai Bizottság klímatervével?

A Greenpeace környezetvédelmi szervezet a  NewClimate Institute friss tanulmányára hivatkozva kevésnek tartja a valódi hatás eléréséhez a az Unió 2030-ra vonatkozó, a napokban bejelentett 55%-os kibocsátás-csökkentési célját.

A környezetvédők szerint  a Bizottság mesterségesen igyekszik kibocsátás-csökkentési célértéket 55%-ra felfújni. Ennek érdekében olyan kibocsátás-csökkenést is számításba vesznek, amelyeket a természetes szénelnyelők kötnek meg, mint az erdők vagy a talaj. Ehelyett arra volna szüksége, hogy hogy a legszennyezőbb szektorok – energia, közlekedés, mezőgazdaság – kibocsátásait csökkentsék érdemben. Javaslatuk szerint az EU-nak külön kellene kezelnie a biológiai sokféleség védelmét és a szén-dioxid-kibocsátásaink csökkentését.

Mindemellett az 55%-os cél lényegesen alacsonyabb, mint amire a klímaválság katasztrofális hatásainak elkerülése érdekében szükség lenne. A Greenpeace azon az állásponton van, hogy legalább 65%-kal kell csökkenteni a kibocsátásokat 2030-ig, hogy a lehető legnagyobb esély legyen arra, hogy a Föld felmelegedése 1,5 fokon belül maradjon.

A Greenpeace klímaszakértője úgy véli, hogy kibocsátás csökkentés egyik legfontosabb eleme a fosszilis energiahordozók visszaszorításán kívül a fenntartható mobilitásra való átállás. Ennek eléréséhez az Európai Bizottság terveinél jóval nagyobb volumenű intézkedéseket javasolnak. Úgy gondolják, hogy a benzines, dízel és hibrid járműveket legfeljebb 2028-ig szabadna forgalomba helyezni, a személyautók számát pedig 27%-kal kell csökkenteni 2030-ig. Jelentős befektetésekre van szükség a tiszta közösségi közlekedés terén, és meg kell szüntetni, ki kell váltani a rövid távú repülőjáratokat.

Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány felelőse optimizmusát fejezi ki az EU további döntései kapcsán:

Most még van lehetőségünk arra, hogy elkerüljünk egy olyan jövőt, amiben a válsághelyzetek folyamatossá válnak. Olyan vezetőkre van szükség Európában és a nemzeti kormányokban egyaránt, akik felismerik ebben a felelősségüket, és maximálisan élnek is a lehetőségeikkel.

(greenpeace.hu)

search icon