Mi is az a kék gazdaság?
Mi is az a kék gazdaság?

Az éghajlatváltozás már most is szedi áldozatait az egész bolygón, de a part menti közösségek vannak a leginkább kitéve a szélsőséges időjárási események és az emelkedő óceánok hatásának. A világ népességének mintegy 40 százaléka él a partvonaltól számított 100 kilométeres körzetben. Az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a gazdasági növekedés támogatásában a kék gazdaság talán a legfontosabb versenyző.

De mi is ez pontosan? A kék gazdaság az óceáni erőforrások fenntartható felhasználása a gazdasági növekedés érdekében. Az óceáni ökoszisztéma egészségének megőrzése a másik cél, amit a kék gazdaság szolgál. Az Európai Bizottság szerint a kék gazdaság az óceánokhoz, tengerekhez és partokhoz kapcsolódó valamennyi gazdasági tevékenység. Egymáshoz kapcsolódó, már kialakult és újonnan kialakulóban lévő ágazatok széles körét foglalja magában. Ez a meghatározás jellemzően három kulcsfontosságú tényezőt foglal magában: az óceánokhoz és a gazdaságokhoz való hozzájárulást, az óceánok környezeti és ökológiai fenntarthatóságát, valamint az óceángazdaságok kihasználásának a növelését.

Amikor azt mondjuk, hogy kék gazdaság, akkor az óceánok olyan módon történő kezeléséről beszélünk, ami azt szolgálja, hogy azok egészségesek legyenek és továbbra is az emberek javát szolgálják

 – mondja Keith Lawrence, a Conservation International óceánokkal foglalkozó központjának vezető közgazdásza.

Régebben úgy gondoltunk az óceánra, mint egy kiterjedt, kiismerhetetlen, végtelen erőforrásra, amelyet soha nem tudunk teljes mértékben kiaknázni.

A nemzetek most majd elkezdik keresni a módját annak, hogyan védjék az óceánokat, miközben támogatják az óceánoktól függő közösségeket. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy az óceánok szerepet játszanak a közlekedésben, a szén-dioxid tárolásában és az élelmezésben, és ezt felismertük.

Kutatók becslése szerint egy nagy bálna értéke csak a szén-dioxid megkötésében bálnánként körülbelül 2 millió dollár. Ez a teljes populációjuk értékét több mint 1 billió dollárra teszi. A kutatók célja most egy olyan rendszer kiépítése, amely az embereket, az állatokat és az ökoszisztémákat is fenntartható módon kezeli, és megvédi az élővilágot.

(forrás: www.greenqueen.com)

search icon