Műanyag tutajokon utaznak az invazív fajok
Műanyag tutajokon utaznak az invazív fajok

Az óceánokban felhalmozódott műanyaghulladékokon utazva tesznek meg hatalmas távolságokat a betolakodó fajok, amelyek aztán súlyos fenyegetést jelenthetnek az őshonos állatokra és növényekre, ha megvetik lábukat egy-egy új területen.

Két igen jelentős probléma, az invazív fajok megjelenése és az óceánok műanyagszennyezése úgy tűnik egymást erősítő folyamatok. Egy új kutatás a 2011-es japán szökőár következményein keresztül vizsgálta az invazív fajok terjedését. Az akkori katasztrófa, amely majdnem 16 ezer ember halálát okozta, a becslések szerint ötmillió tonna hulladékot söpört bele a tengerbe.

Ennek egy részét, gyakran potyautasokkal együtt, egészen Hawaii, Alaszka és Kalifornia partjaiig sodorta a víz. Ennek nyomán a Smithsonian Környezeti Kutatóközpont szakemberei 289 olyan japán tengeri fajt, köztük tengeri csigákat, tengeri rózsákat és rákféléket számoltak össze, amelyek távoli partokon bukkantak fel a cunamit követően.

David Barnes, a brit antarktiszi kutatóprogram (BAS) ökológusa és a Cambridge-i Egyetem vendégelőadója szerint a jelenség növeli egyes fajok kipusztulásának kockázatát, miközben csökkenti a biológiai sokféleséget, valamint az ökoszisztémák működő- és ellenállóképességét. Ahogy arról már többször is írtunk, a betolakodó fajok fenyegetést jelenthetnek az élelmiszerbiztonságra és az emberi jóllétre is.

A japán szökőár azt is megmutatta, hogy nagyon sok állat több mint hat évet, vagyis a korábban véltnél jóval hosszabb időt átvészelt az óceánon hánykolódva. A probléma azonban nem csak a Csendes-óceánon van jelen. Ahogy a Guardian beszámolójában olvasható, a tengeren zajló invázió egyik elsődleges útvonala a Szuezi-csatornán át vezet a Vörös-tengerből a Földközi-tengerbe.

A kutatók szerint jelenleg 455 olyan tengeri betolakodó fajt tartanak számon a Földközi-tenger keleti részében, amelyről úgy vélik, hogy a csatornán át érkezett, döntően műanyaghulladékon „tutajozva”. Ráadásul amellett, hogy ezek az élőlények kiszoríthatják az őshonos fajokat, egy részük mérges vagy mérgező és egyértelmű fenyegetést jelentenek az emberi egészségre is.

A kutatók szerint a tengeri műanyaghulladékok mennyiségének elmúlt két évtizedben tapasztalt drasztikus megnövekedése miatt ma már több tízezer faj képes „bárhonnan bárhová eljutni, napok vagy évtizedek alatt”.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI/Guardian)

search icon