Ne higgy el mindent, amit a Twitteren a klímaváltozásról olvasol
Ne higgy el mindent, amit a Twitteren a klímaváltozásról olvasol

A Climate Policy folyóiratban publikált tanulmányban azt találták, hogy az összes klímaváltozásról szóló tweet közel negyede valószínűleg álhírek terjesztésére létrehozott „bot” felhasználóktól származik.

Thomas Marlow a New York University posztdoktori kutatója és csapata 6,8 millió tweetet elemzett, amelyeket 1,6 millió felhasználó küldött 2017 májusa és júniusa között. Ebből az adatbázisból a kutatók 184 767 felhasználóból álló véletlenszerű mintát ellenőriztek a Botometer eszközzel, mely meg tudja becsülni annak valószínűségét, hogy az adott közösségi média fiókokat gépek futtatják-e.

Marlow és kollégái megállapították, hogy a mintában szereplő felhasználók közel 10%-a valószínűleg bot volt, és hogy a vizsgálati időszak alatt az éghajlatváltozásról szóló összes tweet nagyjából 25%-át hamis, gépi tulajdonban lévő fiókok generálták.

Az eredményeink azt mutatják, hogy a botok nem csak megjelentek, hanem aránytalanul elterjedtek olyan témákban is, amelyek támogatták Trump bejelentését a párizsi egyezményből való kilépésről, vagy szkeptikusak voltak a klímatudománnyal és -cselekvéssel kapcsolatban.

foglalta össze a Marlow.

Bár a fiókok mögötti megbízók továbbra is homályosak, a kutatócsoport szerint akár lehetnek közülük olyanok, melyeket a fosszilis tüzelőanyagokkal kereskedő vállalatok indítottak.

A megoldás pedig annak érdekében, hogy a közösségi média „decentralizált és demokratikus fórum eszméjét megvalósítsa, az automatizált fiókok azonosítása, marginalizálása és eltávolítása”, ami csak a közvélemény nyomására történhet meg.

(technology.org)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon