
Az 505 State Streetet, New York első teljesen elektromos felhőkarcolóját 2024 tavaszán adták át a brooklyni belvárosban.
A 44 emeletes, 147 méter magas épületben 441 lakás van. Az energiaellátást 100 százalékban megújuló energiaforrások, elsősorban közösségi napelemparkok biztosítják. A projekt jelentős mérföldkő New York építészetének fenntartható irányba való elmozdulásában, és példaként szolgálhat a jövőbeli fejlesztések számára – olvasható az Energiastratégia Intézet elemzésében.
Az 505 State Street jelenleg New York és az Egyesült Államok első és egyetlen teljesen elektromos toronyháza. Bár más amerikai városokban is vannak olyan felhőkarcolók, amelyeket energiahatékonysági és környezetvédelmi szempontok figyelembevételével terveztek vagy korszerűsítettek, ezek egyike sem működik kizárólag villamos energiával. Az Empire State Building például a 2010-es évek elején egy 120 millió dolláros felújításon esett át, amelynek célja az energiafelhasználás csökkentése volt, az épület azonban továbbra is használ fosszilis energiahordozókat.
Az Alloy Development nevű ingatlanfejlesztő által elindított 505 State Street projekt a brooklyni belvárosban megvalósuló, több épületből álló The Alloy Block nevű nagyobb, öt összekapcsolt épületből álló fejlesztés része. A teljes komplexum több mint 1000 lakást, illetve nagyjából 5500 négyzetméternyi irodaterületet és körülbelül 4600 négyzetméternyi kiskereskedelmi teret foglal majd magában. A fejlesztés része továbbá két új közoktatási intézmény is. Ezek a 2024-ben megnyílt iskolák New York első olyan középületei, amelyek megfelelnek a passzív házakra érvényes helyi szabályozásnak.
A toronyház tervezése és kivitelezése során kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra és az energiahatékonyságra. A homlokzat alsó három szintje sötét betonból készült, így illeszkedik a környező épületekhez, a felső szintek viszont üveg- és alumíniumborítást kaptak. Minden lakásba elektromos fűtési és hűtési rendszereket, valamint indukciós főzőlapokat építettek be, ezáltal teljes mértékben sikerült mellőzni a fosszilis tüzelőanyagok használatát.
A teljes elemzés tovább olvasható az Energiastratégia Intézet publikációjában.
Fotó: Canva