A kandallóban vagy a cserépkályhában elégett fa hamuját kár megsemmisíteni, a növények ugyanis hálásak érte.
Megfelelő körülmények között a fahamu kulcsfontosságú tápanyagokat adhat a talajhoz. A fahamu magas kalcium-karbonát (mész) tartalmú, ami nagyszerűen csökkenti a talaj savasságát. Kiválóan helyettesíti a kereskedelmi forgalomban kapható meszet, melynek előállítása nagy szén-dioxid-kibocsátással jár. Az esős területeken a talajok általában savasabbak, mint a száraz régiókban, ezért a fahamu jó kerti adalékanyag lehet az esős részeken. Ha azonban pH-tesztet végzünk, és megállapítjuk, hogy a talaj túl lúgos, hagyjuk ki a fahamu használatát – olvasható a Magyar Mezőgazdaság publikációjában.
A fahamu segíthet a talaj szerkezetének porozitásában, így a víz könnyebben eljut a gyökerekhez. Vegyünk egy maréknyi nedves kerti földet, és végezzük el a nyomópróbát. Ha azonnal szétesik, akkor a talaj túl homokos. Ha szilárd golyót alkot, akkor pedig túl agyagos. A fahamu segíthet az agyagos talaj lazításában.
A kalciumon túl a fahamu káliumot, foszfort, magnéziumot és más elemeket is tartalmaz, amelyek mindegyike alapvető tápanyag a növények számára. A kálium, a kalcium és a magnézium rendkívül jól oldódik vízben, így gyorsabban hatnak a talajra, mint más elemek. A fahamuból azonban hiányzik a nagyobb mennyiségű nitrogén, amit érdemes más forrásból pótolni.
A publikáció kiemeli, hogy a fahamu hatásosnak bizonyult a legkülönbözőbb kerti kártevők, például a csigák és a bogarak elleni védekezésben, híg oldatként a levelekre kijuttatva és por formájában is. Laboratóriumi körülmények között a fahamu 100 százalékos hatékonyságot mutatott a kolorádói burgonyabogár elleni védekezésben kifejlett és lárva formában, de ugyanilyen hatásos a gabonabogár ellen is.
Valós kerti körülmények között azonban nem lehet nagy eredményekre számítani, ugyanis a fahamu sokkal kevésbé hatékony, ha nedves, és könnyen elfújható, ha száraz állapotban van. A fahamu felhasználásának legjobb módja, ha belekeverjük a komposzthalomba, különösen, ha a komposztban sok a növényi anyag, mivel a hamu csökkenti annak savasságát. Ügyeljünk arra, hogy mindig jól elkeverjük és csak alkalmanként használjuk. Ha a hamut közvetlenül a kertben szeretnénk felhasználni, gyűjtsük télen tűzálló edénybe, majd késő télen vagy kora tavasszal keverjük a talajba.
Fotó: Stock photo