Otthonfelújítási támogatás 2024–2025 – Minden, amit tudni kell

Otthonfelújítási támogatás 2024–2025 – Minden, amit tudni kell
Otthonfelújítási támogatás 2024–2025 – Minden, amit tudni kell

Korszerűsítés, energetikai állapot javítása, jobb életkörülmények. Ha röviden kellene összefoglalni, ezzel a három kifejezéssel lehetne leírni, miről is szól az Otthonfelújítási pályázat. Azonban bármilyen jól is hangzik, a pályázat elnyeréséig rögös az út, mivel a bürokratikus rendszer rendkívül megnehezíti az igénylők életét. A lehetőséget ezért sokan nem használják ki, pedig a régebbi építésű házaknál elkél az energetikai tatarozás. Hogyan működik a program, ki igényelheti, mik az előnyei és hátrányai, és miképp adható be a pályázat? Cikkünkben A-tól Z-ig átvesszük, mit is jelent ez a program, és milyen változások várhatók 2025-től, valamint a Masterplast kommunikációs vezetőjét, Nagy Richárdot is megkérdeztük, mik a legnagyobb előnyei, hátrányai és buktatói a pályázat benyújtásának.

Az Otthonfelújítási Programban azokat az 1990 végéig épült családi házakat támogatják, amelyek esetében szükséges az energetikai korszerűsítés. Akár 7 millió forint is igényelhető, ami 14%-nyi önrészből, kamatmentes hitelből és vissza nem térítendő támogatásból áll. A kritériumok között szerepel a minimum 30%-os energiamegtakarítás, ám ennél magasabb érték esetén a támogatás is nagyobb lehet. Járásonként más és más a hitel és a támogatás aránya. Az Európai Unió által finanszírozott pályázat 2024. július 1-jétől nyújtható be, és 2025. december 31-ig vagy a keretösszeg kifulladásáig igényelhető. A pályázat legfontosabb paraméterei pedig az alábbiak:

Habár a lehetőség energetikai, gazdasági szempontból és az életkörülmények vonatkozásában is kiemelkedő, mégis kevesen vágnak bele. Ennek számos oka van, amelyeket át is tekintünk, illetve szakértő segítségével megnézzük azt is, milyen változások várhatók 2025-től.

Az otthonfelújítási támogatás és hitel legfontosabb jellemzői

Nézzük röviden, mit is jelent ez a támogatás:

  • A támogatás összege legfeljebb 6 millió forint, amelynek egy része vissza nem térítendő támogatás, egy része kamatmentes hitel, összesen 7 millió forintig terjedhet az összeg, 1 millió forint az önerő.
  • Az 1990. december 31. előtt használatbavételi engedélyt kapott családi házak energetikai korszerűsítésére lehet felhasználni, ám 2025-től ez a dátum változhat.
  • A program Magyarország egész területén elérhető, azonban járásonként eltérő lehet a támogatás és a hitel aránya.
  • A pályázat célja az energetikai korszerűsítés, így elsősorban ilyen felújítási munkálatokra lehet felhasználni az összeget.
  • A támogatott hitel futamideje legfeljebb 12 év lehet, ám kamatmentes hitelről beszélünk.
Szigetelésre is fordítható az igényelt összeg.
Kép: canva

Mekkora lakásfelújítási támogatás igényelhető?

A keretösszeg 108,24 milliárd forint, melyből maximum 20 ezer otthon korszerűsíthető. A támogatás összege legfeljebb 6 millió forint lehet, amely mellé érkezik a 14,3% önerő. Természetesen kisebb összeg is igényelhető, ebben az esetben a maximum 1 millió forintos önerő összege kevesebb lesz. Több önerő bevonásával 7 millió forint feletti összeggel is megléphető az elvárt energiamegtakarítás, amennyiben nem jönne össze a 30%.

Az, hogy mekkora a támogatás, és mekkora a hitel mértéke, több tényezőtől függ. A vissza nem térítendő összeg 2,5 és 3,8 millió forint között lehet. Ennek a mértéke az alábbiak szerint dől el:

  1. Melyik járásban áll a felújítandó ház: a fejlettebb, magasabb átlagjövedelmű járásokban kisebb a támogatás mértéke, és nagyobb a hitelé. Ahol a járási átlagjövedelem eléri az országos átlag 110%-át, ott a vissza nem térítendő támogatás a teljes kedvezmény 41,34% lehet. Azokban a járásokban, ahol az átlagos jövedelem az országos átlag 75 és 110%-a közé esik, a vissza nem térítendő támogatás a teljes otthonfelújítási támogatás fele lehet. Míg a szegényebb járásokban, ahol az átlagos jövedelem nem éri el az országos átlag 75%-át, a vissza nem térítendő támogatás a teljes kedvezmény 58,66%-a lehet.
  2. Az igénylők jövedelme: ahol az igazolt nettó átlagbér nem éri el a 295 275 forintot, ott a szegényebb járások támogatási összege érvényes. 511 810 forintos nettó átlagbér felett azonban a gazdagabb járások támogatási összegével kell számolni.
  3. A korszerűsítés %-os értéke: a minimum elérendő 30%-os korszerűsítés esetén 5%-kal nő a hitelrész, 40% felett azonban ez nem érvényes.
A hazai lakásállomány korszerűsítése energetikailag is fontos.
Kép: canva

Mire lehet felhasználni az otthonfelújítási támogatást?

A program az energetikai korszerűsítést helyezi előtérbe, ezért az alábbi munkálatokra vehető igénybe támogatás:

  • a ház szigetelése (aljzat-, tető- és/vagy homlokzati hőszigetelés),
  • nyílászárók (ajtók, ablakok) cseréjére,
  • használati meleg víz rendszerének korszerűsítésére,
  • fűtési rendszer korszerűsítésére (modern gázfűtési rendszer kialakítása vagy levegő-víz hőszivattyú fűtési rendszer kiépítése).

Minden munkálat esetében egy fajlagos maximális anyagköltséget és munkadíjat kell meghatározni, melyet a tényleges költség nem haladhat meg.

Az otthonfelújítási támogatás feltételei

Nézzük, mi vonatkozik az ingatlanra, és mi az igénylőre!

Az ingatlanra vonatkozó feltételek

  • A pályázat az 1990. december 31. előtt használatbavételi engedélyt kapott családi házak korszerűsítésére vonatkozik. Akkor is, ha hozzáépítettek vagy bővítették: az eredeti használatbavételt kell szem előtt tartani.
  • A pályázathoz szükséges energetikai tanúsítványnak legalább 30%-os megtakarítást kell mutatnia.
  • Az igénylőnek 2024. július 1-jétől életvitelszerűen az ingatlanban kell élnie. Tehát a lakcímkártyán szerepelnie kell az ingatlan címének. Az is elfogadható, ha épp vásárlás alatt van az ingatlan, azonban július 1-jéig meg kell történnie a szerződéskötésnek.
  • Az igénylőnek tulajdoni hányaddal vagy holtig tartó haszonélvezeti joggal kell rendelkeznie a házra vonatkozóan.
Minimum 30%-os javulás a cél.
Kép: canva

Az igénylőkre érvényes feltételek

Az alábbi feltételekkel vehető igénybe a támogatás:

  • Az igénylő nagykorú, cselekvőképes személy lehet.
  • Rendelkeznie kell magyar adóazonosító jellel.
  • Az igénylő magyar állampolgár lehet vagy olyan EGT-tagállam polgára, aki már legalább egy éve rendelkezik Magyarországon lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel.
  • Jövedelmének el kell bírnia a kölcsön törlesztőrészletét.
  • Nem szerepelhet a KHR listán, BAR listán.
  • Nem lehet a bruttó minimálbért (266 800 forintot) meghaladó adótartozása.
  • Nem lehet legalább 60 napja fennálló közüzemi számlatartozása, amely eléri a bruttó minimálbért (266 800 forintot).
  • Az igénylő nem töltheti be a kölcsön lejáratakor a 75. életévét.
  • Az igénylő házastársának vagy élettársának adóstársként kell szerepelnie az ügyletben.

Vissza nem térítendő támogatás mértéke járásonként

Járásonként eltérő a támogatás mértéke, ám 2025-től ez változhat. A mostani szabályok értelmében az alábbi érvényes:

Az otthonfelújítási támogatás előnyei és hátrányai

A fentiek fényében megkérdeztük a Masterplast Csoport kommunikációs vezetőjét, Nagy Richárdot, hogy iparági szereplőként mit talál előnynek és hátránynak a pályázatot illetően.

A szakértő szerint az Otthonfelújítási Támogatási Program jelentős segítséget nyújthat a családoknak otthonaik energetikai korszerűsítésében, növelheti az energiahatékonyságot, és csökkentheti a rezsiköltségeket. Azonban az adminisztratív terhek és az ebből fakadó kivitelezői árak emelkedése nem kis kihívást jelenthetnek. Ennek fényében a támogatás legnagyobb előnyei az alábbiak:

  1. Energiahatékonysági fókusz: Alapvetően nagyon pozitív és örvendetes dolog, hogy elindult egy tudatosan felépített program, amely kifejezetten az épületek energiahatékonyságára fókuszál. Napjainkban épületeink a teljes elfogyasztott energia mennyiségének 42%-áért felelősek, és több millió olyan épület van Magyarországon, amelyek energiapazarló módon működnek, és korszerűsítésre szorulnak. Az épületállomány jelentős hányada egyszerűen elavult, és túl sokat fogyaszt. Ez természetesen növeli a lakhatási költségeket és a károsanyag-kibocsátás mértékét is, továbbá többlet energiamennyiség beszerzésére, előállítására és elhasználására kötelezi az országot és lakóit.
  2. Nagyarányú támogatás, kedvező finanszírozási lehetőségek: Egy épület átfogó energetikai korszerűsítése mélyfelújítást igényel, ennélfogva jelentős anyagi terhet jelentő beruházás. A szükséges anyagi forrás a legtöbb érintett esetében nem áll rendelkezésre, ezért jelentős előnyként említhető a program mellé társított finanszírozási ajánlat. A program által biztosított nagyarányú vissza nem térítendő támogatás lehetősége (járástól függően 2,5–3,8 millió forint) és a kedvező 2,5–3,5 millió forint összegű 0%-os kamattámogatott hitelkonstrukció több mint kedvező.
  3. Széleskörű alkalmazás: A pályázat keretében különböző korszerűsítési lehetőségek érhetők el, mint például hőszigetelés, nyílászárócsere és fűtéskorszerűsítés. Az épületek egyedi vonásai alapján megtervezett átfogó energetikai felújítási munkálatok elvégzésére nyílik lehetőség.
Sokan fordítják nyílászárócserére a keretet.
Kép: canva

A legnagyobb hátrányokról is megkérdeztük Nagy Richárdot, amelyeket sajnos igénylői oldalról is ismerünk már:

  1. Korlátozott keret: A program 108 milliárd forintos támogatási kerete mindössze 20 ezer családi ház felújítására elegendő, ami jelentősen alacsonyabb a potenciálisan rászoruló 2 millió ingatlanhoz képest. Azonban az is tény, hogy jelenleg ez a keret még koránt sem fogyott el, illetve érzékelhető egy határozott szándék a kormányzat részéről az energiahatékonysági felújítások hosszútávú ösztönzésére. Ilyen az EKR-HEM rendszer fenntartása, ami a kedvezményes szigetelési programok – így az ingyenes padlás szigetelés program alapját is biztosítja.
  2. Bonyolult pályázati folyamat: Jelenleg nagyon terjedelmes, sokszor nehezen érthető adminisztratív tartalmi és formai követelményeknek kell megfelelni, ami sokakat elriasztott a pályázástól, és némi bizalmatlanságot is szült a programmal szemben. A jelentkezőknek számos feltételnek meg kell felelniük, és sok esetben akadályokba ütközhetnek, például a köztartozások vagy a korábban igénybe vett támogatások miatt. Sokan nem tudják pontosan, hogy milyen műszaki és anyagi követelményeknek kell megfelelniük, ami elutasításhoz vezethet.
  3. Kockázatkezelés: Az adminisztratív folyamat bonyolultsága miatt sok kivitelező nagyobb kockázatot érez a programban való részvétellel kapcsolatban. Ennek ellensúlyozására magasabb díjakat szabhatnak ki, hogy kompenzálják az esetleges késedelmekből vagy hibákból eredő veszteségeiket.
  4. Többletidő és -erőforrás igénye: A program szigorú dokumentációs követelményei miatt a kivitelezőknek több időt és energiát kell fordítaniuk a pályázók által tervezett feladatokkal kapcsolatban elvárt adminisztrációra.
    Például:
  • Részletes számlák kiállítása a támogatási feltételeknek megfelelően.
  • A kivitelezési szerződések pontos megfogalmazása.
  • Az elvégzett munkákról szóló igazolások elkészítése. Ezek a többletfeladatok növelik a munkához kapcsolódó költségeket, amelyeket a kivitelezők gyakran beépítenek az áraikba.
A dokumentumok pályázatba rendezése sokaknak okoz fejfájást.
Kép: canva

Nagy Richárd szerint a legnagyobb akadály jelenleg egyértelműen a bonyolult adminisztrációs folyamat. Az igénylés is hosszadalmas és összetett, leggyakrabban több körös – hónapok alatt lefolytatott – hiánypótlások után lehet elérni a folyamat végére, amikorra egy vaskos papírhalom készül el. A pályázati rendszer elég merev, és jelenleg nehezen kezelhetők a menet közben bekövetkezett változások, pl. a kivitelezőváltás. A szigorú előírások – például az ÁFA-tartalom megfelelő feltüntetése vagy a pontos munkaügyi jelentések elkészítése – olyan adminisztrációt igényelnek, amit a kisebb vállalkozások nehezen kezelnek. Az előírt kivitelezői regisztráció is nagyon összetett folyamat, hónapokba is telhet, mire egy kivitelező bekerül a rendszerbe. Sok kivitelező nem rendelkezik megfelelő erőforrásokkal a dokumentáció gyors és precíz előkészítésére, ezért inkább elkerülik a programban való részvételt, ami a verseny csökkenését és a kivitelezői árak növekedését is előidézheti.

Milyen módosítások várhatók januártól?

Aki figyelemmel követi a pályázat alakulását, már tudhatja, hogy módosítások várhatók 2025 januárjától. A szakértő elmondta, hogy biztosat még nem lehet tudni. Van olyan információ, amely már napvilágot látott: eszerint 2025-től bővülhetnek a pályázati lehetőségek, különösen azon ingatlanok köre, amelyekre a támogatást igénybe lehet venni. Az eddigi szabályozáshoz képest várhatóan az újabb ingatlanok, vagyis a 2007 előtt épült házak is jogosultak lesznek a támogatásra.

Ezen kívül újabb korszerűsítési tevékenységek is bekerülhetnek a támogatható munkák közé, ami még szélesebb körű felhasználást nyújthat az energetikai korszerűsítés során. A jelenleg EU-s pénzügyi forrásból működő program a továbbiakban akár egy másik pénzügyi keretből is kaphat forrásokat, ami a program keretösszegének változását jelentheti, és lehetőséget teremthet az adminisztrációs folyamat egyszerűsítésére.

Változhat a kivitelezői regisztrációs kötelezettség is, ami egyrészt könnyítés lehet, másrészt viszont nehezítést is hozhat. A programban regisztrált kivitelezők eddig 75%-os előleglehívási lehetőséggel rendelkeztek, ami nagyban hozzájárult a projektek előfinanszírozásához. Az új változatban az adminisztrációs folyamat egyszerűsítése az előleglehívási lehetőség szűkítésével járhat együtt. A programban támogatható kulcstermékek rendszere pedig a hírek szerint változatlan marad.

Kiemelt kép: canva

search icon