
Napjainkban rengeteg kozmetikumot, test- és hajápolási terméket használunk, hogy megőrizzük a szépségünket. A közösségi médiában terjedő 5–7 lépéses haj- és bőrápolási rutinok is azt sulykolják belénk, hogy ehhez sok-sok termékre van szükségünk. Azonban tisztában vagyunk-e azzal, hogy mit tartalmaz(hat)nak ezek a kemikáliák? Vajon milyen hatással vannak ezek az egészségünkre és a környezetünkre? Egyáltalán, szükségünk van ennyi termékre?
Központban a parabének
Számos olyan anyag lĂ©tezik a máig forgalomban lĂ©vĹ‘ kozmetikumokban, amelyek káros hatással lehetnek a szervezetĂĽnkre vagy a környezetĂĽnkre. Hiszen a bĹ‘rĂĽnkön át felszĂvĂłdnak, Ăgy fejtik ki hatásukat, illetve a bĹ‘rĂĽnkrĹ‘l lemosva Ĺ‘ket a szennyvĂzcsatornákban vĂ©gzik. A szennyvizet meg lehet tisztĂtani, de csak egy bizonyos szintig. A mikroműanyagokat, a hormonokat, amelyek a fogamzásgátlĂłkkal kerĂĽlhetnek a szennyvĂzbe, Ă©s egyĂ©b gyĂłgyszermolekulákat, pĂ©ldául az antibiotikum-maradványokat a jelenlegi technolĂłgiákkal mĂ©g nem tudják elĂ©g hatĂ©konyan eltávolĂtani, Ăgy belekerĂĽlhetnek az Ă©lĹ‘vizeinkbe.
Ebben a cikkben a parabénekre fektetjük a hangsúlyt, amelyekről alig lehet több információt hallani annál, minthogy rosszak. De miért? Mire figyeljünk? Honnan tudhatjuk, hogy egy termék tartalmaz-e parabéneket, és mit választhatunk az ilyen termékek helyett?
Kép: canva
Mik azok a parabének?
A parabĂ©nek Ă©sztermolekulák, amelyek a kozmetikumok 75–90%-ban megtalálhatĂłk, általában 0,01–0,3%-os arányban [1]. TartĂłsĂtĂłszerkĂ©nt alkalmazzák Ĺ‘ket, mert kĂ©pesek meggátolni a gombák Ă©s a mikrobák szaporodását, azonban számos mellĂ©khatásuk is lehet.
A leggyakrabban alkalmazott parabĂ©nek a metil-parabĂ©n (MP), az etil-parabĂ©n (EP), a propil-parabĂ©n (PP) Ă©s a butil-parabĂ©n (BP). Ezek azĂ©rt örvendenek ilyen nagy nĂ©pszerűsĂ©gnek, mert amellett, hogy szĂ©les antimikrobiális hatásuk van, Ăztelenek, szagtalanok, Ă©s nem szĂnezik meg a termĂ©keket [2].
Kép: pexels
Mi a probléma velük?
A fentiekben láthattuk a parabĂ©nek számos jĂł tulajdonságát, hiszen tartĂłsĂtĂł hatásuknak köszönhetĹ‘en a kozmetikumok (amelyek sokszor nagy arányban tartalmaznak vizet) nem fertĹ‘zĹ‘dnek be, Ăgy a patogĂ©n baktĂ©riumok, mint pĂ©ldául az E-coli nem kĂ©pesek minket megbetegĂteni.
A parabĂ©nek gyorsan felszĂvĂłdnak a bĹ‘rön keresztĂĽl, Ăgy könnyedĂ©n bejutnak a szervezetbe. Egy tanulmány szerint aggodalomra ad okot, hogy károsĂthatják az endokrin rendszert. Ha pedig valakinek sĂ©rĂĽlt a bĹ‘re, akkor a parabĂ©nekkel valĂł Ă©rintkezĂ©s Ă©rzĂ©kenysĂ©get válthat ki [3]. Nem teljesen tisztázott az összefĂĽggĂ©s, de a parabĂ©ntartalmĂş dezodorokat kapcsolatba hozták a mellrákkal is [4].
A Wikipédia szerint az endokrinológia a belső elválasztású mirigyek – leginkább a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigyek, a mellékvese, a hasnyálmirigy – működésének élettanával, ezek betegségeivel foglalkozik. A hormonzavarok kezelése az endokrinológus szakorvos feladata.
Félni kell tőlük?
A parabĂ©nek mennyisĂ©gĂ©t korlátozzák a kozmetikumokban, Ăgy ezek olyan kis mennyisĂ©gben találhatĂłk meg bennĂĽk, hogy önmagukban nem szabad, hogy kárt okozzanak. De Ă©rdemes kerĂĽlni több olyan kozmetikum egyidejű használatát, amelyek parabĂ©nt tartalmaznak tartĂłsĂtĂłszerkĂ©nt. Nemcsak a kozmetikumokban, hanem az Ă©lelmiszerekben Ă©s a gyĂłgyszerekben is megtalálhatĂłk, azonban a legnagyobb mennyisĂ©gben az elĹ‘bbivel jutnak a szervezetbe. ĂŤgy nem javasolt sok lĂ©pĂ©sbĹ‘l állĂł bĹ‘rápolási rutint alkalmazni, amennyiben a használt termĂ©kek parabĂ©nt tartalmaznak, mert könnyen tĂşllĂ©phetjĂĽk a tolerálhatĂł dĂłzist.
Kép: canva
Honnan tudjuk, hogy egy termékben parabén található?
Amennyiben kozmetikai termĂ©ket vásárolunk, fontos megnĂ©zni a cĂmkĂ©n találhatĂł összetevĹ‘ket, azaz az INCI-listát (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Itt a gyártĂłnak kötelezĹ‘ feltĂĽntetnie, hogy a termĂ©kben milyen anyagok vannak. Az összetevĹ‘k mennyisĂ©gĂĽk szerint csökkenĹ‘ sorrendben jelennek meg, elsĹ‘kĂ©nt tehát azok, amelyeket a legnagyobb arányban tartalmazza az adott termĂ©k (a legelsĹ‘ a legtöbb esetben a vĂz, amely „aqua”-kĂ©nt olvashatĂł), majd sorban jön a többi anyag. A parabĂ©nek, mivel kis mennyisĂ©gben hozzáadott tartĂłsĂtĂłszerek, biztosan a lista vĂ©gĂ©n lesznek: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben.
Mit tehetünk, ha szeretnénk elkerülni a parabéneket?
Nagyon egyszerű a megoldás: válasszunk parabĂ©nmentes termĂ©keket! A legtöbb esetben ezt feltĂĽntetik a cĂmkĂ©n „Paraben free” vagy „0% paraben” felirattal, de ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, mĂ©g mindig elolvashatjuk az összetevĹ‘k listáját, amely általában az online rendelhetĹ‘ termĂ©kek esetĂ©ben is elĂ©rhetĹ‘.
Biztos megoldás a natĂşrkozmetikumok használata, hiszen ezek másfajta tartĂłsĂtĂłszereket tartalmaznak, mint pĂ©ldául: Benzyl Alcohol (benzil-alkohol), Benzoic acid (benzoe-sav, E-210), Sorbic acid (szorbinsav E-200). ElĹ‘bbi megtalálhatĂł gyĂĽmölcsökben Ă©s teákban, illetve az ilang-ilang, a jázmin Ă©s a sztĂłraxfa termĂ©szetes alkotĂłeleme. „A The Soil Association által organikus kozmetikumokban valĂł használatra jĂłváhagyott tartĂłsĂtĂłszer.” – Ărják a Lush oldalán a benzil-alkoholrĂłl. Fontos tudni, hogy az EurĂłpai Bizottság potenciális allergĂ©nnek ĂtĂ©lte.
ÉrdekessĂ©g, hogy rĂ©gen sĂłval, ecettel Ă©s illĂłolajokkal tartĂłsĂtották a kozmetikumokat (illetve számos Ă©telt is).
Kép: canva
Összefoglalás
VĂ©gezetĂĽl levonhatjuk a konklĂşziĂłt: nem kell sikĂtva menekĂĽlni a parabĂ©ntartalmĂş termĂ©kek elĹ‘l, mert ezek csak kis mennyisĂ©gben tartalmazzák a szĂłban forgĂł tartĂłsĂtĂłszert. De ha szeretnĂ©nk biztosra menni, vagyis az egyelĹ‘re mĂ©g csak feltĂ©telezett betegsĂ©gkárosĂtĂł hatásukat kikerĂĽlni, akkor ideje átállni a natĂşrkozmetikumokra, amelyek nemcsak ránk, hanem a környezetĂĽnkre sem ártalmasak.
[1] R. Winter, A consumer’s dictionary of cosmetic ingredients: complete information about the harmful and desirable ingredients found in cosmetics and cosmeceuticals. Harmony, 2009.
[2] N. Cabaleiro, I. De La Calle, C. Bendicho, and I. Lavilla, “An overview of sample preparation for the determination of parabens in cosmetics,” TrAC Trends Anal. Chem., vol. 57, pp. 34–46, 2014.
[3] J. Boberg, C. Taxvig, S. Christiansen, and U. Hass, “Possible endocrine disrupting effects of parabens and their metabolites,” Reprod. Toxicol., vol. 30, no. 2, pp. 301–312, 2010.
[4] P. W. Harvey and D. J. Everett, “Parabens detection in different zones of the human breast: consideration of source and implications of findings,” Journal of Applied Toxicology, vol. 32, no. 5. Wiley Online Library, pp. 305–309, 2012.
Kiemelt kép: canva