Reményt adhat a pollenallergiás betegeknek, hogy elterjedőben van hazánkban a parlagfű-olajosbogár, amely a sokak életét megkeserítő parlagfű természetes ellensége.
A parlagfű egy rendkívül allergén inváziós növény, amely világszerte agresszíven terjed, így milliók életét nehezíti meg. Nem véletlen, hogy egyre inkább előtérbe kerülnek azok az elképzelések, amelyek a parlagfű gyors terjedését valamilyen természetes ellenségével fognák vissza. Jelenleg az egyik legfontosabb természetes ellenségének pedig a parlagfű-olajosbogár ígérkezik, amely hazánkban is egyre nagyobb területen van jelen. A különleges bogár elterjedésére Sár József entomológus, a rovartan kutatója hívta fel a figyelmet.
A fajt 1986-ban írták le először Észak-Amerikában, néhány éve jelent meg Dél-Európában. Az első példányok feltehetőleg vetőmag-szállítmányokkal érkeztek. Hazánkban két éve észlelték először Budapest környékén a bogarat, azóta pedig már a Duna–Dráva Nemzeti Park területén, Pécs-Kertvárosban, Kővágótöttösön, valamint Bolhón is találtak példányokat.
Elterjedésük főként azért adhat némi reményt a parlagfű pollenjére allergiás betegeknek, mert a bogár lárvája fogyasztja a parlagfüvet, kiszárítva azt, ezáltal az okozott tünetek is enyhülhetnek majd.
Ahogy pedig már egy korábbi cikkben is felhívtuk rá a figyelmet: a kifejlett parlagfű terjedése ellen leghatékonyabban felmagzás előtt, a növény bimbós vagy virágos állapotában végzett kaszálással lehet védekezni, így csökkenthetjük a levegőben a lágyszárú gyomnövények virágporának mennyiségét. Ez egyébként a földhasználóknak jogszabályban előírt kötelezettsége.
A lakosságtól azt kérik az illetékesek, hogy az általuk észlelt parlagfüves területeket mielőbb jelezzék a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal vagy a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület oldalán.
Forrás: Sokszínű Vidék
Kiemelt kép: Canva