
Márciusban minden eddiginél nagyobb csapadékmennyiség hullott a mediterrán éghajlatú országban.
A spanyol környezetvédelmi és ökológiai minisztérium szerint a víztározók országszerte átlagosan 66 százalékban teltek meg, ami az elmúlt évtized legmagasabb szintje – olvasható az Euronews publikációjában.
Az összesítés alapján rekordméretű csapadékmennyiség hullott az elmúlt hónapban Spanyolországban. A tavalyi elhúzódó szárazság után a csapadék jótékony, de ilyen hirtelen lezúdulva inkább áradásokat okozott. A gyorsan levonuló víz miatt a folyók kiléptek medrükből, településeket, utakat árasztottak el. A szokásos havi csapadékmennyiség több mint kétszerese hullott a hónap első tizennyolc napjában.
Daniel Argüeso, klímakutató hangsúlyozta, hogy a mediterrán éghajlat eleve magában hordozza, hogy száraz a nyár és csapadékos a tél, de a márciusi esőzés ilyen hatalmas mennyiségű csapadékkal kivételes. A kutatók egyértelműen a globális felmelegedést nevezik meg az egyre szélsőségesebbé váló időjárás fő okaként.
A korábbinál sokkal szárazabb és hosszabb nyári időszakok 2023-ban kezdődtek, ami idén is hasonlóan alakulhat a prognózis alapján. A hosszabbodó aszály miatt fontosak a tavaszi esők, amikor a víz be tud szivárogni a talajba. A hirtelen jövő nagy mennyiségű csapadék azonban nem szivárog a mélyebb rétegekbe, ahonnan a nyári forróság idején vizet nyerhetnének a növények.
(Euronews)
Fotó: Canva