Te is segíthetsz a felmérni az erdei fülesbaglyokat!

Te is segíthetsz a felmérni az erdei fülesbaglyokat!
Te is segíthetsz a felmérni az erdei fülesbaglyokat!

Lakott területeken fészkelő erdei fülesbagoly-felmérést indít a lakosság bevonásával Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A megfigyeléshez bárki csatlakozhat, várják családok, baráti társaságok, óvodák, általános és középiskolák jelentkezését is.

A fészkelő baglyok felmérése egyike a létező legegyszerűbb madármegfigyelési, adatgyűjtési módszereknek, hiszen nem is kell hozzá látni a madarakat. A fülesbagolynak mással össze nem téveszthető a hangja, melyet az esti óráktól kezd hallatni.

A felmérés során egészen júniusig próbáljunk meg heti 1-2 alkalommal szürkülettől kezdődően az esti órákban hallgatózni, hátha felfedezzük a madarak jellegzetes hangját, mely gyakran a hím és a tojó egymásnak válaszolgató udvarlása. Ehhez csatlakozik májusban és júniusban egy harmadik hang is: a fészket elhagyó fiókák jellegzetes eleségkérő sipítozása.

Az erdei fülesbaglyok igen gyakran fészkelnek lakott területeken, és mivel saját fészket nem építenek, általában üresen maradt varjúfészkekben telepednek meg, de volt már példa arra is, hogy egy balkonládába költöztek be. Ennek megfelelően akár az erkélyünkről is hallgatózhatunk, de az utcán vagy egy parkban sétálva is esélyünk van a megfigyelésre.

A tollfülekkel és nagy narancsvörös szemekkel rendelkező védett madár országos állományáról nincs friss adat, 1995–2002 között 6500–12 000 pár fészkelt. Valószínűsíthetően hazai állománya stabil.

A felmérésbe egy bejelentőlap kitöltésével csatlakozhatunk be, mely itt érhető el, illetve további részletes információk találhatók az MME oldalán is.

A borítóképen egy erdei fülesbagolyfióka látható – Forrás: wikipedia.com

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon