Tengeri kombájn segíti a hínártermesztést
Tengeri kombájn segíti a hínártermesztést

A tengeri algát általában az óceánba függesztett köteleken vagy hálókon termesztik, de a jelenlegi technikák szinte lehetetlenné teszik a nagyüzemi termesztést. A 2010-ben alapított Sea6 Energy – hínáripari vállalat –  Sea Combine nevű találmánya képes leszedni és elültetni a tengeri moszatokat az óceánban.

A sushi csomagolásához és a levesek ízesítéséhez használt hínárban sokkal nagyobb lehetőségek rejlenek, mint gondolnánk, kezdve a kozmetikumoktól a textíliákon át egészen a biológiailag lebomló csomagolásig, bioüzemanyagig.

Bár a globális tengeri moszatipar mérete 2005 és 2015 között megduplázódott, 2018-ban pedig már 33 millió tonnát termeltek, a Fortune Business Insights piackutató cég szerint a jelenlegi módszer túlzottan munkaigényes, továbbá igencsak költséges is, ami korlátozza a piac növekedését. Shrikumar Suryanarayan, a bangalore-i székhelyű Sea6 Energy társalapítója és vezérigazgatója reméli, hogy a Sea Combine csökkenti a költségeket így szélesebb körben használhatóvá válik majd a jövőben. 

A vállalat jelenleg a gép által betakarított tengeri moszatot olyan termékek előállítására használja fel, mint az állati takarmány és a műtrágya, de következő lépése a tengeri moszat alapú termékek választékának bővítése lesz, kezdve a bioműanyagokkal, amelyek gyártását a következő három évben kívánja megkezdeni.

A vállalat legmerészebb célja azonban az, hogy a tengeri moszatot bioüzemanyaggá alakítsa át, és ezzel csökkentse India nyersolajtól való függőségét. A vállalat által végzett tudományos kutatások azt mutatják, hogy ez technikailag megvalósítható lenne, de ez előtt hosszú út áll még.

Vannak, akik úgy vélik, hogy Sea6 Energynek olyan területekre kellene összpontosítania, ahol a tengeri moszat azonnali változást hozhat. A tengeri moszattal dúsított szarvasmarha-takarmány például képes csökkenteni a szarvasmarhák metánkibocsátását, mivel olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek megállítják a tehén bélrendszerében élő mikrobákat. A bioműanyagok pedig hozzájárulhatnak a szén-dioxid-mentesítéshez.

(Forrás: cnn)

search icon