Mind úgy érezzük, hogy a telek rövidebbek lettek, már kevésbé fehérek és a hideg sem ugyanolyan hideg, mint régen volt. De tényleg ez a valóság vagy ez csak a szubjektív érzetünk? Egy a napokban megjelent elemzés arra mutatott rá, hogy egy már igenis a valóság, és ha nem haladunk gyorsabb léptekkel a klímacélok felé, a teleink még kevésbé lesznek olyanok, mint sokunk gyerekkorában. Ez ráadásul egy olyan probléma, mely a természetet is érzékenyen érinti. Az évszakok elcsúszásával megbomló rend a biodiverzitásra is komoly csapást mérhet.
Sajnos nem a kibocsátás nyomán változó klíma az egyetlen, amivel nehéz helyzetbe hozzuk a természetet: többek közt a zsugorodó életterük miatt a koalák száma úgy megcsappant, hogy a napokban veszélyeztetett fajjá nyilvánították. Az ember terjeszkedése viszont nem csak a koalákat érinti: a feldarabolódott, elaprózódó életterek számos fajt hoznak nehéz helyzetbe. Gondoljunk csak bele: egy tigrisnek akár 100 négyzetkilométeres is lehet a territóriuma. Vajon hogyan tudja mindezt bejárni, ha autópályák és más építmények szabdalják?
Az adás második felében a mindennapi kihívások egyik legkellemetlenebbikére, a mosogatásra terelődött a szó. Nemrég megjelent cikkünk kapcsán boncolgattuk saját és családi tapasztalatainkat. A víz kapcsán megemlítettük a szürkevizes rendszereket, melyekről megállapítottuk, hogy még korántsem elterjedtek annyira, hogy egy átlag háztartásban találkozhassunk velük. Pedig mennyivel jobb lenne, ha nem tiszta ivóvízzel húzhatnánk le otthon a wc-t..