ElsĹ‘ alkalommal állapĂtották meg a kutatĂłk, hogy több szĂ©n-dioxidot bocsátanak ki az Amazonas erdei, mint amennyit elnyelnek, ennek hátterĂ©ben pedig elsĹ‘sorban az erdĹ‘tĂĽzek állnak, melyek jelentĹ‘s rĂ©sze szándĂ©kos gyĂşjtogatás eredmĂ©nye.
A Nature tudományos folyĂłiratban megjelent tanulmány szerint Ă©vente mintegy 1,5 milliárd tonnányi szĂ©n-dioxid termelĹ‘dik, miközben a növekvĹ‘ erdĹ‘ csupán 0,5 milliárd tonnányit nyel el. Ez azĂ©rt jelent Ăşjdonságot, mert korábban a Föld tĂĽdejĂ©nek is nevezett hatalmas erdĹ‘ szĂ©nelnyelĹ‘kĂ©nt magába zárta a klĂmakrĂzist fokozĂł káros anyagot, most azonban hozzájárul a folyamat felerĹ‘sĂtĂ©sĂ©hez.
A kibocsátás nagy rĂ©szĂ©Ă©rt felelĹ‘s tĂĽzek egy rĂ©sze termĂ©szetes folyamatok eredmĂ©nye, a többsĂ©gĂĽk azonban a mezĹ‘gazdasági terĂĽletek kialakĂtása miatt szándĂ©kosan gyĂşjtott tűz. A leĂ©getett terĂĽleteken az állattenyĂ©sztĂ©s számára termelnek szĂłját, illetve legelĹ‘vĂ© alakĂtják át Ĺ‘ket a marhatenyĂ©sztĂ©s számára.
A tüzek mellett azonban a magasabb hőmérsékletek és az Amazonas délkeleti részét sújtó szárazságok is jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy az erdőség szén-dioxid-forrássá váljon. Az erdő szén-dioxid elnyelő képességének csökkenésével még fontosabbá válnak a kibocsátáscsökkentési intézkedések.
SzámĂtások szerint az Amazonas esĹ‘erdeje elnyelte a fosszilis ĂĽzemanyagok kibocsátásának nagyjábĂłl egynegyedĂ©t az 1960 Ă©vek Ăłta.
A tudĂłsok szerint kĂĽlönösen aggasztĂł azon felfedezĂ©sĂĽk, hogy az Amazonas-vidĂ©k egy rĂ©sze mĂ©g erdĹ‘tĂĽzek nĂ©lkĂĽl is szĂ©n-dioxidot bocsát ki. Ăšgy vĂ©lik, ez nagy valĂłszĂnűsĂ©ggel a fakitermelĂ©snek Ă©s a szomszĂ©dos terĂĽleteket is Ă©rzĂ©kenyebbĂ© tevĹ‘ erdĹ‘tĂĽzeknek köszönhetĹ‘. A fák idĂ©zik elĹ‘ a rĂ©giĂł esĹ‘inek nagy rĂ©szĂ©t, Ăgy a kevesebb esĹ‘ sĂşlyosabb szárazságot Ă©s hĹ‘hullámot jelent, ami mĂ©g több fa halálához Ă©s tĂĽzekhez vezet.
A Jair Bolsonaro vezette brazil kormányt heves kritikák érik, mivel támogatja az erdőirtást, amely 12 éve nem tapasztalt mértéket ért el, miközben az erdőtüzek száma is a 2007 óta tapasztalt legmagasabb volt júniusban.
A kutatást vezetĹ‘ Luciana Gatti, az esĹ‘erdĹ‘k megfigyelĂ©sĂ©Ă©rt felelĹ‘s brazil űrkutatási intĂ©zet (INPE) munkatársa szerint „az egyik nagyon rossz hĂr, hogy az erdĹ‘k Ă©gĂ©se nagyjábĂłl háromszor több szĂ©n-dioxidot termel, mint amennyit az Ă©lĹ‘ erdĹ‘ elnyel. A második rossz hĂr, hogy ahol a fakitermelĂ©s mĂ©rtĂ©ke 30 százalĂ©k vagy annál több, ott a szĂ©n-dioxid-kibocsátás 10-szer annyi, mint ahol a fakitermelĂ©s mĂ©rtĂ©ke 20 százalĂ©knál alacsonyabb”.
A kevesebb fa kevesebb esőt és magasabb hőmérsékletet jelent, ami még súlyosabbá teszi a száraz időszakot a megmaradt erdőkben. Globális egyezségre van szükségünk az Amazon megmentésére.
–figyelmeztetett a szakértő
Az AmazĂłniábĂłl kitermelt fát, marhát Ă©s szĂłját jĂłrĂ©szt exportálják BrazĂliábĂłl. Bizonyos eurĂłpai országok ĂgĂ©rete szerint blokkolni fogják a BrazĂliával Ă©s más országokkal valĂł kereskedelmet, amennyiben nem lĂ©pnek fel az amazĂłniai erdĹ‘k pusztĂtása ellen.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(Guardian/MTI)