Nem vicc, a harkályok károkozása komoly dolog, nem szabad elviccelni. Esetenként több százezres „munkát” is végezhetnek, amit megakadályozni szinte lehetetlen.
Hazánkban több harkályféle is él, és nagyon hasonlók a táplálkozási szokásaik. Ki a ligetes erdőkben, ki a gyümölcsösökben keresi a kéreg alatti férgeket, rovarokat. Erős csőrükkel mint egy ütvefúró dolgoznak, s csak azért nem kapnak agyrázkódást a nagy munkában, mert agyuk a koponya belső falához apró szálakon rögzül, s így szinte egy helyben marad a hihetetlen gyors ütem ellenére is. Aztán ha sikeresen átfurakodtak a fa kültakaróján, nyelvükkel szipkázzák ki az ott megbúvó falatokat.
A nagyvárosok megjelenésével rengeteg állat kényszerült arra, hogy minél jobban alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez. Vannak, akik a szemétre specializálódtak, míg mások, mint a harkály is, az épület burkolata alatti puhább szigetelőrétegben keresi a mindennapi betevőt. Komoly károk keletkezhetnek így az épületekben, hiszen egyetlen harkály akár több tucat lyukat is üthet a falba. Kijavításuk esetén pedig ott kezdik újra, ahol abbahagyták. Lehet ellene védekezni valahogy?
Bizony lehet, csak igen nehéz. A különféle ultrahangos riasztók és karbidágyúk itt mit sem érnek, a kifeszített háló pedig nem szelektív, és megtizedelhetjük vele a környék énekesmadarait. A rémzsinórok, azaz a madzagra fűzött, ereszre lógatott PET-palackok nem túl esztétikusak, a ragadozómadár sziluettjét pedig idővel megszokják. Az egyetlen tartós megoldás a kemény házburkolat alkalmazása, csakhogy ez nem olcsó. Ha szembesülünk a harkályproblémával, és ez már-már elviselhetetlen, akkor viszont érdemes rászánni a pénzt.