![Ütközőpályán egy jégheggyel](https://greendex.hu/wp-content/uploads/2025/01/jeghegy_kicsi.png)
A világ legnagyobb jéghegye az Antarktisztól észak felé sodródik Déli-Georgia felé, amely egy zord, brit fennhatóság alatt álló sziget az Atlanti-óceán déli részén, a Falkland-szigetektől keletre. Igazi vadvilági menedék, pingvinek és fókák élőhelye, ami most veszélybe kerülhet, ha a jéghegy a szigetnek ütközik.
Az A23a nevű jéghegy jelenleg 280 km távolságra van a szigettől, és tudósok, tengerészek és halászok világszerte nyugtalanul követik a műholdfelvételeken a mozgását. Korábban is volt rá példa, hogy jéghegy érte el a szigetet, és számtalan madár és fóka pusztulását okozta, mivel elzárta a táplálkozási útvonalakat – olvasható a BBC oldalán.
A jéghegy 1986-ban az antarktiszi Filchner-selfjégról vált le, de a tengerfenéken megfeneklett, majd csapdába esett egy óceáni örvényben. Végül decemberben kiszabadult, és most úgy tűnik, az utolsó útjára indult. A jelenlegi mérések szerint 3500 négyzetkilométer kiterjedésű, de folyamatosan olvad, és hatalmas jégtáblák törnek le a széléről. A jéghegyek királynőjének is nevezett A23a akár darabokra is eshet, amelyek aztán évekig cirkálhatnak ellenőrizhetetlenül Déli-Georgia körül, akár az úszó jégvárosok.
A terület a jéghegyek útvonalán fekszik, és ennek a ténynek mind a halászatra, mind pedig az élővilágra komoly hatása lesz, de Mark Belchier tengeri ökológus szerint mindkettő jelentős alkalmazkodóképességgel rendelkezik. A sziget királypingvinek értékes kolóniáinak, valamint elefánt- és medvefókák millióinak ad otthont.
Nem valószínű, hogy az éghajlatváltozás áll az A23a létrejöttének hátterében, mert még az emelkedő hőmérséklet előtti időben keletkezett. Ugyanakkor az óriási jéghegyek jövőnk részét képezik. Ahogy az Antarktisz egyre instabilabbá válik az óceán és a levegő hőmérsékletének melegedésével, egyre nagyobb darabok válnak majd le a jégtakaróról.
Egy kutatóhajó még 2023-ban megközelítette a jéghegyet, és értékes vízmintákat gyűjtöttek róla. A laborminták elemzésekor azt vizsgálják, az olvadékvíz milyen hatással van a Déli-óceán szénciklusára. A jéghegy olvadása során ugyanis a jégbe zárt tápanyagok és kémiai anyagok az óceánba jutnak, megváltoztatva annak kémiáját és fizikai jellemzőit.
Forrás: BBC
Kép: Canva