Veszélyben a lunda madárfaj
Veszélyben a lunda madárfaj

Az éghajlati válság szörnyű hatással van Nagy-Britannia néhány legkedveltebb madárfajára, például a lundára, amely kevesebb, mint 30 éven belül szinte teljesen ki fog pusztulni – figyelmeztet egy új jelentés. A British Trust for Ornithology (BTO) tanulmánya szerint minden ötödik brit madárfajra hatással lesz a globális éghajlati vészhelyzet.

„Ez az első alkalom, hogy ilyen átfogó értékelést készítettünk az Egyesült Királyságban az éghajlatváltozás által érintett fajokról, és jövőbeli sebezhetőségükről” – mondta James Pearce-Higgins professzor, a BTO tudományos igazgatója és a jelentés szerzője. „Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az éppen zajló klíma csúcstalálkozó témái közül néhány, az éghajlatváltozás kezelésével kapcsolatos döntés a fajokra is hatással lehet. Ha meg akarjuk tartani fontos madárpopulációinkat, akkor a Cop26-on a természet és az éghajlat szempontjából is helyes döntéseket kell hozniuk.”

„Nagy az esélye annak, hogy unokáink soha nem fogják megtudni, milyen lehet Nagy-Britanniában és Írországban lundákat látni.” – tette hozzá.

„A jelentés az éghajlati válság enyhítésére irányuló erőfeszítések, például a faültetések és a szélerőművek gondos végrehajtásának fontosságára összpontosít. Egyes hegyvidéki fajokkal, például a fajdkakassal kapcsolatban az az aggodalom, hogy ezek olyan madarak, amelyek nem fognak szaporodni, ha körülöttük fák vannak” – mondta a professzor. „Ha egy tőzegláp területet fákkal ültetünk be, akkor számuk csökkenni fog. Ha ezt nem sikerül jól megoldanunk, akkor fennáll a lehetősége annak, hogy egyrészt teszünk valamit az éghajlatváltozás enyhítésére, másrészt akkor ezeknek a fajoknak a helyzete még rosszabb lesz. A szélerőművek a tiszta energia előállítása szempontjából jók, de biztosítanunk kell, hogy távol legyenek azoktól a helyektől, ahol nagyobb a veszélyeztetett fajok sűrűsége. A hegyvidéki területeken élő madarak megsegítésének egyik hatékony eszköze a tőzeglápok helyreállítása lenne, ami a környezetvédelem szempontjából is fontos lépés.”

Forrás (independent)

search icon