Az albán Narta lagúna az Európa és Afrika között vándorló madarak útvonalán fekszik és az egyik legfontosabb pihenőhelyet jelenti számos faj számára. A régió idegenforgalmi célú fejlesztése most veszélyezteti a különleges élőhelyet, melynek szívébe repteret terveznek építeni.
Az albán kormány nagyszabású fejlesztéseket tervez a régióban, ahol a lápvidék is található. Nemzetközi repülőtér, szállodák, kikötő és turista üdülők létesülhetnek rövidesen, melyet ráadásul sok helyi is helyesel. Ők munkahelyeket és egyszerűbb közlekedést várnak a projekttől.
Ezzel szemben a környezetvédők és a tudósok aggódnak, hiszen a tervezett helyszín Albánia és a Földközi-tenger legnagyobb és legfontosabb vizi élőhelye. Egyesek szerint a beruházás helyi és nemzetközi törvényeket is sért, az EU-tagságra vágyó Albánia pedig megsérti az élőhelyek védelméről szóló uniós szabályokat.
Albánia a kontinens egyik legszegényebb állama, ahol nagy szükség lenne a gazdaság fellendítésére. Erre egyszerű és gyors megoldás lehet az idegenforgalom fejlesztése, de az nem lenne szerencsés, ha ezzel tönkretennének egy ilyen fontos élőhelyet.
A környezetvédők szerint ráadásul veszélyes precedenst is teremtene a beruházás, hiszen ha egy ennyire fontos védett területen engedélyezik a projektet, akkor arra hivatkozva, hogy stratégiai beruházás, más védett területek is veszélybe kerülhetnek.
Ahogy az euronews riportjában kitér rá, a sós mocsár nagy számban vonzza a pelikánokat, gémeket, kócsagokat és flamingókat is. Az ő nyugalmuk és élőhelyük kerülhet végveszélybe, ha az albán politikusok a beruházás mellett döntenek.