Veszélyben az Amazonas hatalmas mocsarai
Veszélyben az Amazonas hatalmas mocsarai

Ha a frissen megjelent tanulmány nem téved, akkor komoly bajban vannak az esőerdő tőzeglápjai, melyek hatalmas mennyiségben, koncentráltan tárolják a szenet.

A kutatók szerint az Amazonas perui részén található tőzeglápok sürgős védelmére van szükség, hogy el lehessen kerülni a bomlásukból származó szén-dioxid-kibocsátást. A vizsgált térségben összesen 62 714 km2 tőzegláp található (hazánk területének kétharmada), melyek kétszer annyi szenet raktároznak, mint az korábban becsülték.

Korábban többször is írtunk már a vizes élőhelyek fontosságáról. Bár csak bolygónk 4%-át borítják, de az összes állatfaj 40%-a él vagy szaporodik a vizes élőhelyeken, miközben az összes szervesanyag egyharmadát tárolják, például csak a tőzeglápok és tőzegtalajok kétszer annyi szenet raktároznak mint a világ összes erdejének teljes biomasszája együttvéve.

A perui lápokat elsősorban a mezőgazdaság és az infrastruktúra terjeszkedése veszélyezteti, de legalább ennyire jelentős probléma az erdőirtás is. A lecsapolt lápokkal az a baj, hogy ez elősegíti a tőzeg gyors bomlását, ami viszont nagy mennyiségű szén-dioxidot és dinitrogén-oxidot juttat a légkörbe. A lecsapolt tőzeglápok ráadásul hajlamosak a tüzekre is, ami a kibocsátások nagymértékű és gyors növekedéséhez vezethet.

A veszélyekkel úgy tűnik tisztában vannak a perui döntéshozók, ugyanis nemrég olyan jogszabályokat fogadtak el, amelyek első alkalommal írják elő a tőzeglápok kifejezett védelmét az éghajlatváltozás mérséklése érdekében.

Az Edinburgh-i és a St. Andrews-i Egyetemek által vezetett kutatást a Nature Geoscience című szaklapban tették közzé. (phys.org)

search icon