Veszélyben az odúfecskék a klímaváltozás miatt?
Veszélyben az odúfecskék a klímaváltozás miatt?

A túlélés egy felmelegedő bolygón nagyban függ az adaptivitáson és az időzítésen. Az állatvilág többi szereplőjéhez hasonlóan a madarak is megtesznek mindent annak érdekében, hogy életmódjukat hozzáigazítsák a klímaváltozás miatt megváltozott környezethez. Ez a rettentően gyors változás azonban sok fajt jelentős veszélybe sodor.

A Cornell Egyetem és a Max Planck Intézet közös kutatása szerint se jelent jót minden esetben a magas fokú adaptivitás. Az odúfecskék (Tachycineta bicolor) például egyre korábban költenek, a fiókák korábban bújnak ki a tojásokból, ez azonban éhezéssel fenyegeti őket – írja az Eurekalert.

PNAS tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az odúfecskéknél az időszak, amikor a fiókák kikelnek, és az, amikor elérhető mennyiségű táplálék áll a rendelkezésükre, egyre inkább elválik egymástól.

A szakértők több évtizednyi adatot néztek át az odúfecskék költéséről, az időjárásról és a számukra megfelelő élelmiszer elérhetőségéről, és megállapították: a költési időszakot egyszerűen előre hozni nagyon veszélyes szokás, ami egyre több madárpopulációnál megfigyelhető.

Az állatok azért költenek korábban, mert a tavaszi időjárás most már korábban lesz barátságos, melegebb van tavasz elején, mint egyébként szokott. Az állatok különösen érzékenyek az életciklusuk miatt, vagyis az időjárás alapján tologathatják a költési és költözési időszakot is, ami nem feltétlenül a legjobb megoldás, legalább is az új tanulmány szerint.

Az odúfecskék az elmúlt 30 évben minden évtizedben átlagosan 3 nappal hozták előbbre a költési idejüket, a korábban kikelő fiókák azonban nagyobb veszélyben voltak a kiszámíthatatlan időjárás és a kevesebb élelem miatt. A kutatók szerint azok az állatok vannak a klímaváltozás miatt a legnagyobb veszélyben, amelyeknek a táplálékuk nagyon függ az időjárástól, ilyenek a fecskék által elfogyasztott rovarok is.

(24.hu/greendex)

search icon