
Hazánkban ma az egyik legnépszerűbb cserepes szobanövény. Sok évig él, elvirágzása után leveleivel díszít, és ha jól érzi magát, időről időre újra virágzik. Íme, a sokak által kedvelt vitorlavirág.
A vitorlavirágok (Spathiphyllum) az egyszikűek osztályának hídőrvirágúak rendjébe, ezen belül a kontyvirágfélék családjába tartozó nemzetsége. A vitorlavirágok eredeti előfordulási területe Közép-Amerika, illetve Mexikó déli részétől egészen Dél-Amerika északi feléig terjed. A növény továbbá megtalálható a Fülöp-szigetek és Indonézia legkeletebbre eső szigetein, valamint Új-Guineában és a Csendes-óceán trópusi, nyugati szigetein. A vitorlavirágot a Karib-térség számos szigetére betelepítették. Manapság eme növénynemzetségnek több faját szobanövényként és a botanikus kertek díszeként tartják, illetve termesztik.
Megjelenése
A vitorlavirág bokros termetű, lágyszárú, magassága fajtától függően 30–60 cm. Levele sötét méregzöld, fényes, megnyúlt, ovális, kihegyezett, közepesen lágy. Hosszúsága átlagosan 15–30 cm. A levéllemez az erek mentén enyhén bordázott és szárnyasan főeres.
A levelek fölé emelkedő fehér, vitorlaszerű virág egy meddő fellevélből (spáta/spatha) és egy termő torzsavirágzatból áll. A torzsavirágzat fehér vagy krémszínű, esetenként zöld. A virágzat kifejezetten tartós, akár hetekig díszít. Elvirágzáskor bezöldül, később az egész virágzat barnává válik. Termése bogyótermés, de ez szobai körülmények között ritkán fejlődik ki.
A NASA kutatása szerint a vitorlavirág kiváló légtisztító növény. A vitorlavirág (a többi növényhez hasonlóan) a gázcsere-tevékenység közben valóban megköti a levegő bizonyos káros összetevőit (pl. a benzolt, a formaldehidet), azonban a megkötés arányát pusztán steril laboratóriumi körülmények között, 12 faj bevonásával végezték, melyeket a mért eredmények alapján sorrendbe állítottak. A kutatás végeredményét tekintve a vizsgált 12 faj közül a vitorlavirág aranyérmes a levegő szennyeződéseinek megkötésében.
A vitorlavirág ideális szobanövény, hiszen kiválóan tűri a meleget és a fényszegény környezetet is. Kezdőknek remek választás lehet!
A vitorlavirág mérgező!
A vitorlavirág nem tartozik a halálos mérgeket tartalmazó növények közé, azonban a biztonság kedvéért tartsuk távol a kisgyerekektől és a házikedvencektől. Kalcium-oxalátot tartalmaz, így a metszéskor kifolyó növényi nedv bőrirritációt okozhat (az erre érzékenyeknél), lenyelve pedig bélrendszeri tünetekkel számolhatunk.
A vitorlavirág ültetése és szaporítása
A vitorlavirágot tőosztással szaporíthatjuk a legegyszerűbben. Ehhez a növényt óvatosan szedjük ki a tartójából, és a méretétől függően válasszuk szét egymástól a legalább két-három levéllel és gyökérrel rendelkező növényeket. Mivel gyökeresek, nagyobb esélyük van a túlélésre és a fejlődésre, ha különválasztjuk őket. Ültessük külön a leválasztott darabokat, és tartsuk naposabb, világosabb helyen, ameddig nagyobb gyökeret eresztenek. Az idősebb növényeket a földben lévő gyöktörzs feldarabolásával is szaporíthatjuk.
Üzemi termesztés keretében a vitorlavirágot szinte kizárólag laboratóriumi körülmények között, mikroszaporítással állítják elő tömeges mennyiségben. Ezért egy cserépben jellemzően több tő, illetve kisebb sarjak is találhatók, amelyeket átültetéskor a fent említett módon szét tudunk szedni. A nemesítésben szerepet játszhat még a vitorlavirág magvetéssel való szaporítása is.
A vitorlavirág gondozása
A vitorlavirág nagyjából 3 éven belül éri el kifejlett formáját. Általában cserépben nevelik, de vannak területek, ahol kint is jól érzi magát. Magyarország éghajlata inkább a beltéri nevelésre alkalmas, ugyanis a vitorlavirág nehezen tűri az alacsony hőmérsékletet.
A vitorlavirág földje
A vitorlavirág a laza, ám tápanyagdús földben érzi magát a legjobban, ezért eredeti élőhelyéhez, a trópusi esőerdők talajához kell igazítanunk a cserép adottságait is.
Fényigénye
Szereti a napfényt, de nem a közvetlen napfényt! Eredeti élőhelyén árnyékkedvelő növénynek számít, ahol a fák lombjai megszűrik számára a fényt. Tipp: a vitorlavirág egy keleti fekvésű ablakhoz közel kifejezetten jól érzi magát.
Vízigénye
A vitorlavirág érzékeny a túlöntözésre. Az öntözés optimális gyakorisága a cserép méretétől és a talaj vízelvezetési képességétől is függ. Itt is érvényesül az aranyszabály, miszerint akkor öntözzük, ha a talaj felső rétege 1 cm mélységig már száraznak mondható. Ha klóros víz folyik a csapból, érdemes szűrt vizet használni vagy hagyni az öntözővizet állni pár napig.
Tápoldatozása
Táplálása kora tavasztól késő nyárig kéthetenkénti tápoldatozással történhet. Virágzás idején mérsékelten, de azért szükséges tápoldatozni. Ügyelni kell arra is, hogy tápoldatozáskor a vitorlavirág földje ne legyen száraz, mert ez a gyökér megperzselődéséhez vezethet. A tápoldatozás időnként lombtrágyázással is társulhat.
Optimális hőmérséklet
Trópusi származása miatt a vitorlavirágnak egész évben egyenletes melegre van szüksége. A hőmérsékleti optimuma 19–26 Celsius-fok, 18 Celsius-fok alatt megfázhat és károsodhat. Igényli a párás közeget, de elég, ha a levelekre olykor vízpermetet juttatunk.
A vitorlavirág betegségei
A vitorlavirág a szobanövényeket érintő legtöbb betegségnek ellenáll. Első számú kártevői a pajzstetvek és a takácsatkák, legfőképpen akkor, ha túl száraz a növény földje vagy a levegő. Megtámadhatja még a „liszteske” (üvegházi molytetű), de akár a levéltetű is.
A betegségei között gyakori még a levélpöndörödés, amely a nem megfelelő fényviszonyokból fakadhat. A vitorlavirágokra jellemző betegség még a levélbarnulás, ami a talaj rossz vízelvezetése vagy a sófelhalmozódás miatt következhet be.
Tipp: Vitorlavirágunknak állandóan biztosítsuk az ideális életkörülményeket, így nagyobb eséllyel virágzik majd beltéri körülmények között is.
A vitorlavirág ára
A vitorlavirág ára mérettől függően 2000 forinttól akár 22.000 forintig terjedhet. Hazánkban bármelyik kertészetben, illetve növényeket forgalmazó üzletben beszerezhetjük ezt az igen dekoratív virágot. A vitorlavirág egész évben remek lakótárs, amely valóban élettelivé varázsolhatja az otthonunkat.
Fotók: Canva