A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány 2022-ben indította el vállalkozásfejlesztési programját, hogy a régió legjobb fiatal, a környezeti fenntarthatóságot elősegítő innovatív cégeinek erősödését segítse, valamint megoldást találjon az emberi tevékenység okozta klímaváltozás problémáira.
A .WAVE egy olyan fenntarthatóságot támogató cégeket fejlesztő program és kapcsolatépítő platform, amelynek célja, hogy a technológiai vagy eljárás-innovációs megoldások piacra jutását támogassa, és finanszírozhatóságát fejlessze a környezeti fenntarthatósági témakörön belül. Minden, ami erőforrás-optimalizációt támogat, az része lehet ennek a témakörnek.
A korábbi tapasztalatok alapján továbbfejlesztett negyedik .WAVE program 2024. szeptember 30-án indult, és 10 céget (8 magyar, 1 osztrák, 1 bolgár) mentorált 3 hónapon keresztül. Ez intenzív képzést és saját, komoly piaci tapasztalattal rendelkező mentor segítségét jelentette, aki kézzel fogható eredménycélokat (KPI) tűzött ki a csapatoknak, és heti szinten ellenőrizte az előrehaladásukat.
Ennek a szakasznak a lezárása egy nyilvános bemutatkozó (ún. Demo Day) volt szerda este, amelyen 9 startup mutatta be a prezentációját a szakmai zsűri előtt. A bemutató a program során megtett fejlődésüket és a jövőre vonatkozó terveiket is tartalmazta.
A négy tagú zsűri (Mary Alcantara, Kákosy Csaba, Medveczky Márton, Török József) ezután komoly vita és egyeztetés után választotta ki a nyertes startupot: a Fishee-t. A helyszínen jelenlévők nagyjából egyöntetű véleménye alapján az övéké volt a leglátványosabb bemutató, de ahogy Sódar Gabriella, a program alapítója és igazgatója hangsúlyozta: a döntés mögött abszolút pénzügyi és a növekedési lehetőségeket figyelembe vevő tények állnak.
A Fishee olyan napelemes kapásjelzőket gyárt, amelyek egy telefonos applikációval együttműködve, szenzorokkal kiegészítve naplózzák a kapást. A Vampire névre keresztelt termék teljesen személyre szabható, és segítségével visszajátszható a fogás szinte minden momentuma. Az appba feltölthető fotók mellé rengeteg plusz információt kap a felhasználó, akár az időjárási körülményekről is.
A fiatal alkotók 10 ezer eurós díjban részesültek, amelyet a vállalkozásuk további fejlesztésére tudnak fordítani.
A program során legnagyobb fejlődést elért startup is elismerésben részesült. A Green Assistance csapata elektromos autóknak nyújt újratöltő szolgáltatást, ha útközben merülne le az akkumulátoruk, vagy nem érnék el a következő töltőállomást.
A cégek fél éven keresztül még három nyomonkövető mentoring alkalmon vesznek részt, de nagyon sok korábbi résztvevővel hosszú távon is megmarad a kapcsolat. Ők lelkesen összejárnak, és némelyikük oktat is a programban. Ahogyan Sódar Gabriella kiemelte:
Ez tényleg egy élő közösség.
A programban a következő vállalkozások vettek részt: 2nd Cycle FlexCo, Drone Plus Ultra, Enthela, Fishee, Fraxinea, Green Assistance, Interspect, Robinergy, SMART Capacit System, Walise.
Borítókép: Rácz Tamás (A képen a Fishee csapata.)