Hogyan lehet sikeres és tényleg zöld egy fenntarthatóságra építő startup-vállalkozás? – Podcast
Hogyan lehet sikeres és tényleg zöld egy fenntarthatóságra építő startup-vállalkozás? – Podcast

A Holnapután aktuális adásában Sódar Gabriellával, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány igazgatóhelyettesével beszélgettünk az alapítvány egyik fontos projektjéről, a 2022-ben indult WAVE (World Added Value Equity) akcelerációs programról. A program elsődleges célja a környezeti fenntarthatóságot elősegítő innovatív üzleti megoldások támogatása Magyarországon és a Kárpát-medencében. Ebben a szellemiségben fejlesztenek startup-vállalkozásokat, amelyek egy-egy fenntarthatatlanná vált szokásunkra kínálnak környezetbarát alternatívákat, technológiákat.

Sódar Gabriella – aki a szeptember 30-án újra útjára induló WAVE akcelerációs program alapítója és igazgatója is egyben – első körben világossá tette számunkra, hogy a startup üzleti elnevezés lendületesen növekvő, fiatal, pályakezdő vállalkozásokat jelöl. Ezt követően a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány igazgatóhelyettese rámutatott arra, hogy a WAVE akcelerációs program elsősorban olyan startupokra fókuszál, amelyek egyrészt a környezeti fenntarthatóság elősegítésére épülnek, másrészt pedig már túlléptek az ötlet fázisán, vagyis már a piacon vannak, és valamennyi bevételt is termelnek.

Ezt követően azt fejtegettük vendégünkkel, hogy mennyire a zöldszemlélet és mennyire az üzleti haszonszerzés a mozgatórugója egy-egy ilyen vállalkozásnak, valamint felmerült az a kérdés is, hogy számít-e egyáltalán a szándék, ha a kitűzött cél élhetőbbé teszi jövőnket a bolygón. Sódar Gabriella arra ugyancsak kitért, hogy nem lehet a fenntarthatóságot kizárólag a környezetet szennyező szokásainkat némileg ellensúlyozni szándékozó technológiákra alapozni. Véleménye szerint ugyanilyen fontos lenne az is, hogy az emberek többsége változtasson a szemléletén, és a bolygó érdekében elkezdjen legalább részben lemondani azokról a dolgokról, amelyek ugyan a kényelmét szolgálják, de nem fenntarthatók.

Sódar Gabriella a továbbiakban részletekbe menően bemutatta a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány akcelerációs programját. Kiderült, hogy milyen régiókból várják évről évre a startupok jelentkezését, hogy miként is néz ki egy ilyen fejlesztési folyamat, pontosan miben lehet egy-egy vállalkozás segítségére a WAVE; majd pedig rátértünk a program által fejlesztett egyes startupok bemutatására. Megismerhettük az újratölthető dezodorokkal foglalkozó ReSpray, a többször használatos ételesdobozokban utazó Rakun, valamint az energiahatékonyságra építő Planergy sztoriját, de szó esett még élelmiszer-hulladékot felhasználó, azaz upcyclingban érdekelt vállalkozásról is.

Az adás utolsó negyedében az állt a beszélgetés fókuszában, hogy miként segíthet a WAVE az egyes startup-vállalkozásoknak abban, hogy piacképesek, eladhatók legyenek. Kiemeltünk nagy sikertörténeteket, valamint tisztáztuk, hogy a bukásokat sem kell szégyellni, hiszen egy-egy ilyen esemény a vállalkozói lét természetes velejárója lehet. Végezetül a greenwashing jelenségére tértünk ki arra koncentrálva, hogy miként mutathat irányt a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány akcelerációs programja azzal kapcsolatban, hogy az egyes startupok ne csak a jogszabályokban előírt módon működjenek környezetbarát módon, miközben a fenntarthatóbb életmódot elősegítő technológiáikon munkálkodnak, hanem akár ezen túlmutatóan is tegyenek erőfeszítéseket egy zöldebb létezés eléréséért.

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány 2024. szeptember 30-án új fejezetet nyitó WAVE akcelerációs programjáról ITT és ITT lehet bővebben tájékozódni.

Kiemelt kép: Canva

search icon