Az őszt mindig érdemes egy kiadós méregtelenítéssel indítani. Ebben a cikkben Szabó Gyuri bácsi kifejezetten máj- és epetisztító, 5-féle gyógynövényt ajánl mindenkinek jó szívvel.
Ismeretlen eredetű gyomorfájdalmak, súlyos emésztési problémák esetén feltétlenül fel kell keresnünk a háziorvost!
A tisztítókúra alapja, a csalán
A csalánlevél az egyik legjobb vértisztító növényünk: feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, vastartalma segít a vérképzésben. Máj- és epebántalmakra, gyomorpanaszokra is használják a teáját. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét. Tavasszal és ősszel érdemes egy hathetes tisztítókúrát végezni, csalán- és diófalevél-teával felváltva, vagy Gyuri bácsi tisztító teáját, a csalánleveles teakeveréket inni, abban garantáltan benne van minden, ami a salaktalanítást elősegíti. 6 hét után viszont feltétlenül be kell iktatnunk egy négyhetes szünetet.
A májtisztító, salaktalanító hatású diófalevél
Gyuri bácsi egyik kedvenc gyógynövénye a diófalevél. A belőle készült tea különféle emésztési problémákra és enyhe hasmenésre is használható. Emésztés javítására étkezés után, alkalmanként javasolt. Hosszan tartó antibiotikumos kúrák után különösen ajánlott a fogyasztása. Serkenti a máj tevékenységét, fokozza a vérkeringést, vértisztító és salaktalanító hatással is bír, így, ahogy azt már említettük, Gyuri bácsi hathetes tisztítókúrához is ajánlja ősszel vagy tavasszal. Napi egy-három csészével 6 hétig iható, utána 4 hét szünetet kell tartani.
A mezei katáng, az epehajtó
A mezei katángnak emésztéskönnyítő, epehajtó, vízhajtó és tisztító is hatása van. A katángkóró tisztítja a májat, a vesét, a lépet, és elősegíti az epehólyag tökéletes kiürítését. Elősegíti a bélműködést, nem engedi, hogy az elfogyasztott étel mind felszívódjon és lerakódjon a szervezetünkben. A máj és az epehólyag működésének elősegítésére a mezei katáng egyedi teát kúraszerűen alkalmazzuk. Egy hétig minden reggel éhgyomorra igyunk meg egy csészével, a második héten minden másnap, a harmadik héten háromnaponként fogyasszuk. Ezt az epehajtó kúrát egy évben kétszer elegendő elvégezni.
Az aranyvessző fokozza az epeváladék termelését
Az aranyos rutának is hívott aranyvessző flavonoidokat, vércukorszint-csökkentő inulint és illatos kumarint is tartalmaz. Évszázadok óta ismert és használt növény. Serkenti az epeváladék termelését, epe- és májtisztító hatású, segíti az emésztést. Gyuri bácsi epefájdalom enyhítésére is ajánlja. Az aranyvesszős teakeverék az árulkodó „ebéd utáni tea” nevet is viseli. A túlterhelt gyomor igazi megmentője, a nagy lakomák utáni hasgörcsök enyhítője ez a keverék, mely csupa emésztéssegítő, az epeváladék termelését fokozó gyógynövényből áll, melyek könnyítik a zsírok emésztését. Sőt, ez a teakeverék gyulladáscsökkentő hatású, ezért bélgyulladás esetén is fogyasztható. Ne folyamatosan igyuk, inkább tartsunk évente kétszer májtisztító kúrát, és olyankor fogyasszuk napi egy csészével 3 héten keresztül. Az epeműködés karbantartására, az epeproblémák megelőzésére hetente egyszer ihatjuk.
Borsmenta, a puffadás ellenszere
A számtalan mentafaj közül a legismertebbek közé tartozik. A borsmentateát emésztésjavító hatása miatt az arab országokban víz helyett, étkezések után isszák. Ez egy nagyon kellemes aromájú, enyhén mentolos ízű tea, mely a gyomor-, epe-, bélbántalmak egyik leghatékonyabb ellenszere: emiatt került bele az aranyvesszős teakeverékbe is. A borsmenta serkenti az epeműködést, epehajtó, epegörcsoldó, szélhajtó hatású. Étvágyjavító, segíti az emésztést, puffadás esetén is ajánljuk. Emellett gyomor- és bélfertőtlenítő hatással is bír. Figyelem: epehólyag- és májgyulladás esetén nem használható!
Fotók: gyorgytea.hu
Forrás: https://gyorgytea.hu/fooldal/5-gyogynoveny-a-maj-es-az-epe-tisztitasara