Rengeteg olyan növény található a kertünkben, akár a fű között megbújva, amelyeket gond nélkül kigyomlálunk, és bele sem gondolunk, hogy akár hasznosak is lehetnek a gaznak tartott, számunkra ismeretlen zöldek.
Ilyen például a kövér porcsin (vagy csak porcsin), amelyet nemes egyszerűséggel a fiatalság zálogaként is emlegetnek a gyógynövények szakavatott ismerői, a drogériákban pedig súlyos pénzeket kérnek el tőlünk pár grammért. A jó hír, hogy a legtöbb magyar kertben magától megterem, csak szét kell néznünk, hogy észrevegyük. Most az is kiderül, hogyan készíthetünk belőle mennyei főzeléket.
A helyi ökoszisztéma adottságainak maximális kihasználása, a biodiverzitás megőrzése, előnyeinek felismerése egyre nagyobb hangsúlyt kap a mindennapi táplálkozásunkban. Ezért is fontos, hogy felismerjük azokat a „gyomnövényeket”, amelyek a kiskertben a haszonnövényekként termelt zöldségek mellett teremnek, vagy a pázsitban ütik fel a fejüket, netán a virágágyást veszik körül. Medveczki Zoltán erdész, szakirányító és gombaszakellenőr az ehető vadnövényekről, a „gyomnövényekről” előszeretettel tájékoztat bárkit.
A nagyüzemi növénytermesztés nagy problémája jelenleg az is, hogy a haszonnövények a kizsigerelt talajból nem tudják felvenni azt a tápanyagmennyiséget, gondolok itt a nyomelemekre és a vitaminokra is, amelyekre az emberi szervezetnek mindenképp szüksége lenne. Ezért is van az, hogy sokan egyre több táplálékkiegészítőt, vitaminkészítményt szednek az egészségük támogatása érdekében, mert nem ismerik azokat a növényeket, amelyek a lábaik előtt hevernek egy-egy sétájuk alkalmával, vagy akár a kertjükben is felütik a fejüket, netán elszaporodnak, pedig ezek is jó szolgálatot tehetnének
– osztotta meg a szakértő a tapasztalatait.
A porcsinban van a legtöbb omega-3
Az esszenciális zsírsavak (omega-3 és alfa-linolénsav) a kövér porcsin súlyának több mint 15%-át adják. Innen származik gyulladásgátló és véralvadást gátló (vérkeringést serkentő, érelmeszesedés kialakulásának veszélyét mérséklő) tulajdonsága. Magas C- és E-vitamin-, valamint béta-karotin- és glutation-tartalmának köszönhetően antioxidáns és immunerősítő hatást fejt ki. A vér koleszterin- és cukorszintjére kifejtett hatásával védi az artériákat. Ásványi sókat is tartalmaz: kalciumot, káliumot, magnéziumot, foszfort. Mézgája lágyító hatású, frissítő, sebgyógyító, víz- és féreghajtó. Elrágva erősíti a foggyökereket, és megszünteti a fogínyvérzést.
Belsőleg a kövér porcsin a szívproblémák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ajánlott. Mint állítólagos megelőző szert „az öregedés folyamatának lassítására” alkalmazzák. Külsőleg izomgörcsök fellazítására használatos.
Súlyos összegekért árulják a boltokban
Kapható teaként is, de leginkább kapszulás formában kínálják kiváló hatóanyagát: egy doboz porcsinkapszula 5.000–15.000 forintba is kerülhet.
Lopes-Szabó Zsuzsa, a bükki füvesember, vagyis Szabó Gyuri bácsi lánya elárulta, hogy bár ők nem árusítanak porcsinból készült teát, de a gyógyhatásait sokra becsülik:
A porcsinfű teáját vese- és hólyagbántalmak, vesekőképződés esetén fogyaszthatjuk. Prosztatamegnagyobbodásra, illetve prosztatagyulladásra is ajánljuk. Vérzéscsillapító hatása miatt gyomor-, bél- és tüdővérzés esetén is alkalmazható. Bélhurutnál, valamint bélférgesség esetén is fogyasztható
– közölte.
Így készül a gazból finom ebéd
Az ehető vadnövényekben – vagyis azokban az akár gaznak tartott növényekben, amelyeket nem termesztenek a mezőgazdaságban – ideális összetételben találhatók meg az ásványi anyagok, a nyomelemek, valamint a vitaminok. Az esetek többségében már ők maguk a fűszerek is, tehát az elkészítésüket sem kell túlgondolni. Nem kell agyonfűszerezni őket, mert karakteres ízük van önmagukban is.
A porcsin kiváló főzeléknövény, ezt a tulajdonságát kár lenne veszni hagyni. Elkészítése az alábbi TikTok-videóban nyomon követhető:
Nem kell hozzá más, csak néhány marék porcsinhajtás, egy kis vöröshagyma, pár gerezd fokhagyma, pár szem krumpli, só, bors vagy ízlés szerint még más fűszer.
Kizárólag az egészséges táplálkozás számít fenntarthatónak. Ideje végre gátat szabnunk a mértéktelen húsfogyasztásunknak, hiszen – ahogy egy korábbi, a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expót bemutató cikkünkben is írtuk – „a jóléti társadalmaknak jelentősen meg kell(ene) változtatniuk a táplálkozási szokásaikat a növényi élelmiszerek javára.”
Forrás: Hello Vidék
Nyitókép: Canva