Magyarország 17 egyetemén, 50 képzésben, egyebek mellett a mérnök- és az agrárképzésekben jelenik meg a fenntarthatóság – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára, a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expo és Élményprogramon.
Hankó Balázs Czippán Katalinnal, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának Nevelésügyi Szakbizottsági elnökével vett részt egy kerekasztal-beszélgetésen.
Ha jövőt szeretnénk az egyetemeken formálni, akkor a hallgató legyen cselekvőképes, a jövőt formáló személy. Olyanok legyenek a diákjaink, fiataljaink, egyetemistáink, akik fordítanak egyet jó irányba ezen a világon, és ez csak akkor működik, ha fenntarthatóak vagyunk
– fogalmazott Hankó Balázs.
Czippán Katalin is annak fontosságát emelte ki, hogy az oktatásban és az egyetemek működésében is helyet kapjon a fenntarthatóság. Az államtitkár közlése szerint az egyetemek a fenntarthatóság jegyében – egyebek mellett – a PET-palackok és a papír kiváltásán dolgoznak. Szólt arról, hogy tavaly a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) volt a házigazdája az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozójának (EFOTT), ahol a fenntarthatóságot helyezték a fókuszba.
Hankó Balázs az egyetemek mellett kitért a kutatásra is, amelyben elmondása szerint paradigmaváltásra van szükség. Ugyanis az idő meghaladta azt a korábbi nézetet, hogy alap- és alkalmazott kutatást különböztetnek meg. Ezzel szemben csak olyan kutatás van, amely valós társadalmi, gazdasági kihívásokra reagál, hozzátéve, hogy ezért szervezték át a magyar kutatási hálózatot.
Kiemelte az idén indított Neumann János-programot, amelynek egyik legfontosabb területe a zöld átállás. Czippán Katalin a Neumann János-program kapcsán a magyar egyetemek nemzetközi kapcsolatrendszeréről is érdeklődött. Hankó Balázs közölte, minden második magyar publikáció nemzetközi, európai együttműködésben készült.
Ugyanakkor, nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy az Európai Bizottság a diákokat a nemzetközi csereprogramokból, a magyar kutatókat pedig a Horizont programokból akarja kizárni. Ezeket a lépéseket Hankó Balázs azzal magyarázta, hogy a magyar versenyképesség erősödésének nem mindenki örül. „De ez minket csak megacéloz” – fűzte hozzá az államtitkár.
Fotó: Szecsődi Balázs
(MTI)