Szinte mindenhol találkozhatunk ezzel a növénnyel, amely réteken, legelőkön, erdők szélén, utak mentén, kertekben nő. Mégis sokkal kevesebb figyelmet kap, mint amennyit széleskörű gyógyhatása miatt megérdemelne.
A közönséges cickafark (Achillea millefolium) az őszirózsafélék családjába tartozik, a cicafark nemzetségének legismertebb tagja, Európában és Ázsiában őshonos. Említik még orvosi cickafark, cickóró, cickafarkkóró, egérfarkúfű, ezerlevelűfű és pulykafű neveken is.
Évelő növény, magassága 20–80 centiméter között változhat. Lándzsás levelei összetettek, oldalaikon akár 50 levélke is kialakulhat. Sugárvirágai lehetnek fehérek vagy színesek, utóbbiak csodaszép látványt nyújtanak a virágoskertünkben is.
Régóta használt gyógynövény
A cickafarkot már az őskorban is ismerték. Erre lehet bizonyíték az is, hogy egy iraki neandervölgyi temetkezési helyen nagy koncentrációban cickafarkvirágport találtak. Az ókorban Dioszkoridész botanikus-gyógyszerész előszeretettel alkalmazta vérzés csillapítására, sebekre, fekélyekre. Latin neve pedig arra utal, hogy Achillész ennek a növénynek a segítségével állította el társai sebeinek vérzését.
A népi gyógyászatban vérzés és láz csillapítására, gyulladáscsökkentésre, fertőtlenítésre, emésztés javítására, köhögés enyhítésére használták.
Érdekesség, hogy bár több színben pomázik, a fehér virágú növényt alkalmazzák a gyógyászatban. Levelei, fiatal ága és virágai egyaránt felhasználhatók. Belsőleg teaként, külsőleg borogatáshoz, öblögetéshez, ülőfürdőhöz, valamint illóolaj, krém, kenőcs formájában alkalmazzák.
Tudtad? A cickafark magjait régebben bor tartósításához is használták. Egy kis tasakkal tettek a hordók belsejébe, ezzel meggátolták a gombák elszaporodását.
Gyógyír a női bajokra is
Nem véletlenül szokták a nők orvosságaként is emlegetni, ugyanis enyhíti a fájdalmas menstruációs görcsöket, valamint – ha nincs komolyabb egészségügyi probléma – segít beállítani a rendszertelen ciklust.
Enyhíti a petefészek, a méhnyak és a hüvely gyulladásait, nem gombás eredetű megbetegedés esetén pedig irrigálni is lehet a főzetével. Más gyógynövényekkel (pásztortáskával, palástfűvel, levendulával, citromfűvel, galagonyával, komlóval) kombinálva pedig a változókori panaszokat is csökkenti.
Figyelem! Fogyasztása terhesség és szoptatás alatt, valamint 12 évnél fiatalabb gyermekeknek nem ajánlott!
Kiemelt kép: Canva