Besötétített szoba, kényelmes ágy, kéken világító telefon. Ismerős kép a hétköznapokból. Sokan nem foglalkoznak vele, milyen befolyással lehet az alvásuk minőségére a telefon által kibocsátott kék fény. Kialvatlanul ébredsz? Egész éjjel forgolódsz? Sokszor megébredsz? Könnyen lehet, hogy ennek az esti telefonhasználat az oka.
Szomorú, de igaz, hogy a telefonunk nélkül egy lépést sem teszünk meg, és így az ágyba is magunkkal visszük. Habár a telefon ún. kék fényt bocsát ki, amely bizonyítottan befolyásolja a cirkadián ritmust, az éberséget és a pulzusszámot is.
De nem csak a mobilokkal van gond! A számítógépek, tabletek, tévék kék fénye ugyanilyen hatást vált ki: megzavarja a természetes alvási ciklusunkat. Sőt, ébredés után legalább fél óráig sem szabadna telefont venni a kezünkbe, ugyanis az agyhullámainkat legalább ugyanannyira összekuszálja. De ezt a bestiális készüléket mi magunk is kordában tudjuk tartani, ami különösen fontos, ha pihentető alvásra vágyunk.
Mi is az a kék fény?
A fény alapvetően elektromágneses sugárzásból áll, amely az energia láthatatlan formája. Szemünk a fény színeit a bennük lévő energia mennyisége alapján értelmezi. A fehér fény, beleértve a nap által kibocsátott fény egy részét is, a látható fény spektrumán belül az összes szín kombinációja.
A kék fény a látható fény spektrumának egy része, amely befolyásolhatja az éberséget, a hormontermelést és az alvási ciklusokat. Ezt a hullámhosszú fényt LED-ek és fluoreszkáló lámpák, valamint számos elektronikus eszköz is kibocsátják.
Hogyan befolyásolja a kék fény a cirkadián ritmust?
A cirkadián ritmus a jó alvás édesanyja. Ez olyan 24 órás ciklus, amely jelzi a testünknek az alapvető funkciók végrehajtását, amelyek közé az alvás is tartozik. A fény elengedhetetlen tényező ahhoz, hogy az egymást követő cirkadián ritmusokat a szervezetünk összehangolja, így a testünk a napfelkeltéhez és a napnyugtához viszonyít.
A mesterséges fény és az elektronika azonban jócskán belepiszkált ebbe a folyamatba, hiszen sokkal több fénynek tesszük ki magunkat lefekvés előtt, mint amihez a szervezetünk hozzászokott. A kék fény ugyanis azokat az agyterületeket stimulálja, amelyektől ébernek érezzük magunkat, emeli a testhőt és a pulzust is.
Napközben a kék fény javíthatja a teljesítményt és a figyelmet, finomhangolhatja cirkadián ritmusunkat, és jobb éjszakai alvásra késztet bennünket a naplemente után. Tehát voltaképp szükséges, sőt, alvászavar esetén is bevethető bizonyos esetekben.
Cirkadián ritmuszavar akkor fordulhat elő, ha valakinek a ritmusa nincs összhangban a környezetével. Az éjszakai műszakok, az éjjeli éberség is lehet ilyen helyzet. A fényterápia és a kék fény segíthet a szervezet cirkadián ritmusának újraszabályozásában.
A kék fény mint negatív tényező
Ha azonban ez az elalvás előtti órákban történik, az akadályozhatja és ronthatja az alvást. Ez úgy lehetséges, hogy a kék fény elnyomja a szervezetben lévő melatonin felszabadulását, amely egy kulcsfontosságú hormon ahhoz, hogy elálmosodjunk és elaludjunk. Ha este kék fénynek tesszük ki magunkat, az agy jeleket küld a szervezetnek, mert azt hiszi, még nappal van, így fáradtság helyett éberebbek leszünk.
A cirkadián ritmusok krónikus eltolódása számos negatív egészségügyi hatáshoz is vezethet, beleértve az anyagcserezavarokat és a mentális problémákat. Olyan betegségeket idézhet elő, mint például a depresszió. Persze, ha csökkentjük a kék fénynek való kitettségünket, megelőzhetjük ezeket a negatív hatásokat.
Milyen eszközöktől tartsuk távol magunkat?
Nem egyszerű kiiktatni vagy minimalizálni ezeket a fényeket az életünkben, különösen este. Amennyiben mesterséges világítás mellett, képernyőt nézve töltöd az estédet, érdemes kicsit átgondolni, hogy miként csökkenthetnéd a kitettséget. Az alábbi eszközök ugyanis egyáltalán nem segítenek:
- fluoreszkáló lámpák,
- LED-lámpák,
- okostelefonok,
- televíziók,
- számítógép-képernyők,
- tabletek,
- e-olvasók,
- videojáték-konzolok.
A jó hír az, hogy az éjszakai kék fény kockázata viszonylag egyszerű módszerekkel csökkenthető.
Így csökkentheted a kék fényt az életedben
A leghatékonyabb megoldás természetesen az, ha kikapcsolod ezeket a fényforrásokat. Búcsúzz el estére a LED-ektől és a fluoreszkáló világítástól, vagy legalábbis csökkentsd őket! Az elektronikus eszközöket célszerű sötétedés után lekapcsolni.
A kék fényt szűrő szemüvegek vagy a szemüvegeken lévő szűrőréteg szintén jó megoldás lehet, bár ez nem mindenkinél működik.
Előfordulhat, hogy sötétedés után nem mindig tudjuk kikapcsolni a kékfény-forrásokat, de számos bevált módszer van arra, hogy mégis csökkentsd a kék fényt:
- Tedd rutinná: állíts be ébresztőt, amely emlékeztet arra, hogy lefekvés előtt két-három órával kikapcsold az elektronikát!
- Használj másik lámpát: ha szeretsz az ágyban olvasni, próbálj ki olyan lámpát, amely kék helyett piros vagy narancssárga fényt bocsát ki!
- Sötétíts el: csökkentsd az elektronikus képernyők fényerejét, vagy használd az „éjszakai mód” funkciót!
- Próbálj ki egy alkalmazást: ha bármilyen eszközt kell használnod lefekvés előtt, próbáld ki a számos alkalmazás egyikét, amelyek segíthetnek csökkenteni a kékfény-kibocsátást!
- Javítsd alvási környezeted: ha a hálószobában vannak olyan fényforrások, amelyeket nem tudsz elsötétíteni vagy kikapcsolni, próbálj meg egy szemmaszkot használni, miután lefeküdtél!
Az állandó telefonhasználat egyre több fronton mondható károsnak. Nehéz kikerülni, de ha a lefekvésed előtti, és ébredésed utáni egy órát telefonmentesen töltöd, sokat segítesz az egészségeden. Olvass, beszélgess, meditálj ahelyett, hogy kék fénynek teszed ki magad!
Kiemelt kép: canva