A digitális megoldások jóvoltából pontos, megbízható adatok alapján születhetnek döntések a települési közintézmények energiabeszerzéseiről, és az energiahatékonysági beruházásokról.
Az önkormányzatok a csatlakoztatott energiatermelő és kiegyensúlyozó eszközök vezérlésével észszerűsíthetik a helyi energiafelhasználást. A jövő évtől elérhető támogatások, így többféleképpen könnyíthetik meg a települések gazdálkodását, és javíthatják pénzügyi helyzetüket – olvasható az Energiaügyi Minisztérium közleményében.
A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz újabb pályázatára a vidéki önkormányzatok, konzorciumi formában költségvetési szerveik, gazdasági társaságaik jelentkezhetnek majd várhatóan jövő január végétől. A felhívás tervezete társadalmi egyeztetésen van, az észrevételeket 2024. november 25-ig várják a pályázati honlapon.
Az elnyerhető vissza nem térítendő forrásból egyebek mellett az egyes projektek előkészítése, tervezése, a szükséges informatikai eszközök (pl. szerver, adatkommunikációs és hálózati eszközök, anyagok, szoftverek stb.) beszerzése finanszírozható.
A közlemény kitér arra is, hogy a helyi rendszereket csatlakoztatni kell a központi Közintézményi Energiamenedzsment Platformhoz. Egy beruházásra legalább 75 millió forint, de legfeljebb 225 millió forint juthat, a pályázat várhatóan 33-76 önkormányzat fejlesztéseit segítheti. A támogatott projektek fizikai befejezésének határideje legkésőbb 2027 vége lehet.
A Digitális Megújulás Operatív Program Pluszban összesen tizenegy támogatási konstrukció mozdíthatja elő innovatív digitális megoldásokkal a zöld átállást, az energiahatékonyság és ellátásbiztonság javítását, a fenntarthatósági és klímavédelmi törekvések valóra váltását. A közelmúltban zajlott le a villamosenergia-elosztóknak szóló pályázat társadalmi egyeztetése. Az élesben szintén jövőre induló program 26,5 milliárd forintos keretösszeggel ösztönözheti a zöldenergia termelés rugalmasabb hálózatba illesztését, fogyasztási igényekhez igazítását célzó beruházásokat.
Fotó: Canva