A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások (PPA – Power Purchase Agreement) alkalmazása jelentősen erősítheti az európai, így a hazai vállalatok versenyképességét.
A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások előnyeit és jelentőségét Európa-szerte egyre több gazdasági döntéshozó ismeri fel. A PPA-k európai piacának szerződéses volumene a bevont új megújulóenergia-termelő kapacitás tekintetében 2023-ban több mint 40%-os növekedéssel 16 gigawattot (GW) meghaladó új rekordra bővült, és a várakozások szerint a piac idén elérheti a 20 GW-ot – olvasható a Green Cloud elemzésében.
Az európai vállalatok tengerentúli és ázsiai vetélytársaikkal szembeni versenyképességi hátránya nem kis részben az itteni magasabb és ingadozó, volatilis piaci energiaárakból ered, és több tényező is az áringadozások tartós fennmaradása, sőt fokozódása felé mutat.
Az árampiaci reform keretében egyebek mellett elfogadott, a villamosenergia-piacról szóló 2024. májusi uniós rendelet nem csupán azt mondja ki, hogy a tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy megfelelő piaci feltételeket teremtsenek a hosszú távú piaci alapú eszközök, így a PPA-k számára, hanem jogi kötelezettséget is ró az országokra a PPA-k előtti akadályok felszámolására.
Az elemzés kiemeli, hogy a felülvizsgált uniós villamosenergia-piaci szabályozás értelmében a PPA-kban rejlő teljes potenciál kiaknázásához szükséges a megújulóenergia-termelőkre vonatkozó engedélyeztetési folyamatok felgyorsítása, a hálózati infrastruktúra korszerűsítése, a szabályozási környezet kiszámíthatóságának megerősítése, valamint a vállalatok (mint energiafogyasztók) edukálása.
Az árampiaci reform emellett arra is ösztönzi a tagállamokat, hogy garanciarendszerek vagy egyéb pénzügyi eszközök kidolgozásával és elérhetővé tételével járuljanak hozzá a megújuló energiát felhasználó cégek hitelképességének javításához, ezzel elősegítve a PPA-piac bővülését is.
„A várakozások szerint a következő években továbbra is ártüskék megjelenésére lehet számítani a zsinóráramárakban, mivel az európai energiarendszerek az időjárásfüggő megújuló források növekvő termelésével és a hálózat korlátozott rugalmasságával küzdenek. Mindemellett az importkitettség, azon belül a földgázbehozataltól és a gázpiaci árváltozásoktól való függőség szintén érzékennyé teheti a villamosenergia-piacot az ingadozásokra. Amint erre a 2024 szeptemberében megjelent uniós versenyképességi jelentés is rámutatott, azáltal, hogy a PPA-k védelmet nyújthatnak a felhasználóknak az energiaárak ingadozásaival szemben, kulcsfontosságú eszközül szolgálhatnak az európai vállalatok és az ipar versenyképességének megerősítéséhez” – emelte ki Pokol László, a Green Cloud vezérigazgatója.
Napjainkban a piac már olyan, egyre innovatívabb és érettebb megoldásokat is kínál az energiafelhasználók számára, mint a szerződések szabványosítása vagy az új generációs hibrid PPA-k. Ide sorolható Magyarország is. Egy ilyen megállapodás esetében a nagyvállalatok közvetlen, jellemzően 10–15 éves futamidejű fizikai zöldenergia-vásárlási megállapodást, azaz PPA-t kötnek a megújulóenergia-termelővel.
Emellett egy kiegészítő, 1–3 éves futamidejű részleges energiaellátási szerződést is aláírnak az energiakereskedő-partnerrel, ami azt jelenti, hogy a fizikai zöldárammal együtt a mindenkori energiafogyasztásának megfelelő teljes ellátáshoz jut, pénzügyi tervezhetőség és ESG-megfelelés mellett.
Fotó: Canva