Mit csinál egy horgász télen a klímaváltozás idején?– Podcast
Mit csinál egy horgász télen a klímaváltozás idején?– Podcast

A 2024-es év utolsó előtti adásában a Holnapután vendége Bokor Károly, horgász, szakíró volt, akivel a horgászatról és a halászatról beszélgettünk. A horgászat nemcsak hobbi, hanem szenvedély, amely sokak számára életre szóló elköteleződést jelenthet, mint például mai vendégünknek is, hiszen Bokor Károly a magyar horgászvilág egyik meghatározó alakja, a Magyar Országos Horgász Szövetség alelnöke. Beszélgetésünk során elmélyedtünk a tél és a horgászat kapcsolatában, megemlítettük a halak vetélytársait, és számos halételt soroltunk fel.

A karácsonyi ünnepek közeledtével a halételek egyre nagyobb figyelmet kapnak. Vendégünk szerint a magyar halak, például a ponty és a harcsa, nemcsak finomak, hanem egészségesek is. Kedvenc karácsonyi halétele a halászlé, amely szerinte a magyar gasztronómia egyik gyöngyszeme. Aki pedig szeretne friss halat vásárolni, annak a helyi halgazdaságokat vagy piacokat ajánlja.

Műsorunk első részében megismerhettük vendégünket, és belevetettük magunkat a horgászat témájába. Bokor Károly neve szinte minden magyar horgász számára ismerős lehet. Író, számos szakmai könyv és DVD szerzője, és nem mellesleg a MOHOSZ alelnöke. Mindezek mellett ő maga is aktívan járja a vizeket. Kedvence a pergető horgászat, tudását szívesen osztja meg a könyveiben és videóiban. Az adásunk felvétele előtti napon is kint volt a víz partján a horgászbotjával, őt egyáltalán nem tántorítja el a hideg.

Következő témánk a tél és a horgászat kapcsolata volt, hiszen a téli időszak különleges helyzetet teremt a halak számára, mivel az évszak sajátosságait, így a halak viselkedését is jelentősen befolyásolja az éghajlatváltozás. Régebben a tavak jégpáncélt kaptak, a halak pedig nyugalmi állapotba kerültek. Ma azonban, amikor egyre enyhébbek a telek, a halak is sokkal aktívabbak, ezáltal az elszánt horgászok ilyenkor is tudnak hódolni hobbijuknak.

A harmadik blokkunkban a halak természetes vetélytársairól beszélgettünk. A halállományra nemcsak a horgászok vannak hatással, hanem a ragadozók is, például a kormoránok és a hódok. A kormoránok különösen komoly problémát képesek jelenteni, és az ilyen fajok szabályozása hosszú évek óta vita tárgya, hiszen fontos kérdéseket vet fel az ökológiai egyensúly fenntartásával kapcsolatban. A hódok jelenléte szintén kihívás, mivel károkat okozhatnak a tavak és a folyók partjának szerkezetében.

Műsorunk utolsó részében a halételekkel foglalkoztunk, hiszen ezek az ételek különösen fontos szerepet játszhatnak a karácsonyi időszakban. A helyi, frissen fogott halak fogyasztása különösen ajánlott, hiszen ezek egészségesebbek, valamint fenntarthatóbban juthatunk hozzájuk, mint a távoli országokból szállított tengeri halakhoz. Vendégünk kedvence a halászlé, de elmondása alapján minden halételt szívesen fogyaszt. Aki szeretne további információkat, tippeket és tanácsokat hallani Bokor Károlytól, semmiképpen se hagyja ki a Holnapután adását!

search icon