Az első magyarországi karácsonyfa eredete
Az első magyarországi karácsonyfa eredete

Karácsony ünnepén az első magyarországi karácsonyfa történetét és érdekességeit idézzük fel.

A karácsonyfa eredete

A karácsonyt Európában Kr. u. 325-től ünneplik, és tudatosan került a dátum az antik római fényünnepre, a Saturnalia napjaira, de az ehhez köthető szokások folyamatosan változtak és változnak. A karácsonyfa-állítás elsőként az evangélikusoknál jelent meg. A 18. században már egész Németországban szokás lett, a 19. századra pedig Ausztriában és végül egész Európában elterjedt az örökzöldek tisztelete.

Magyarországon a karácsonyfa a német és az osztrák rokoni kapcsolatokkal rendelkező arisztokrata családoknál bukkant fel először. Az 1800-as évek közepére, a reformkor végére már a tehetősebb magyar polgári családoknál is volt karácsonyfa. Jókai Mór 1854-ben megjelent A koldusgyermek című elbeszélése az első magyar irodalmi mű, amely említést tesz a szokásról.

Az első karácsonyfa Magyarországon

Az első hazai karácsonyfa Brunszvik Terézhez köthető. Ő alapította 1828-ban Közép-Európa első kisdedóvóját Angyalkert néven a krisztinavárosi Mikó utca 8. szám alatt. Brunszvik Teréz grófnő volt az első, aki a szegénysorban élő, veszélyeztetett gyerekek oktatására, illetve speciális szükségleteire irányította a figyelmet. Kisdedóvójának célja akkoriban elsősorban az volt, hogy pótolja az otthoni nevelés hiányosságait, a kicsik számára biztosították a napközbeni gondozást, nevelést, étkezést. A grófnő volt az első Magyarországon, aki az intézményébe járó gyerekek számára karácsonyfát állított az 1820-as években.

A karácsonyfa-állítás hazai elterjedésében a Podmaniczky és a Bezerédy családoknak is jelentős szerep jutott a továbbiakban. A nagyobb magyar városokban az új szokás viszonylag hamar meghonosodott. Az 1860-as években már karácsonyfavásárokat is tartottak Pesten. Az 20. század elején pedig a polgárság és a falusi emberek körében is népszerűvé vált a karácsonyfa-állítás meghitt, szép szokása.

Napjainkban a keresztény országokban világszerte állítanak karácsonyfát. Az is egyre inkább jellemző, hogy a fenyő vásárlásakor az emberek figyelembe veszik a fenntarthatósági szempontokat. Az idei Planet Budapest 2023 rendezvény is kiemelt hangsúlyt fektetett a bolygónkkal kapcsolatos változásokra és a környezetre gyakorolt hatások lehetséges megoldásaira.

A magyar hagyomány szerint a karácsonyfát december 24-én állítják, és vízkeresztig, január 6-áig marad ünnepi díszben.

Forrás: Femina

search icon