A téli szezonban két gyakori probléma is felütheti a fejét az otthonunkban: a túl párás vagy a túl száraz levegő. Míg a túl párás levegő rendkívül egészségtelen, addig a száraz szintén nem tesz jót a légutaknak. A fűtéstől száraz levegő ellen azonban van megoldás, ráadásul nem is egy: a párásítás, inhalálás és a párologtatás is segít a helyzeten. Hogy miért lehet erre szükség és hogyan érdemes csinálni, az cikkünkből kiderül.
A száraz, hideg időjárás és a folyamatos fűtés könnyen kiszáríthatja a levegőt a lakásunkban, ami hosszútávon a szem, a bőr és a nyálkahártya kiszáradásával járhat.
A megfelelő páratartalom tehát nagyon fontos: az egészséges tartományt 40-60% között határozzák meg. A relatív páratartalom a környezetünk vízgőztartalmát jelenti: ez azt jelenti, hogy a levegő aktuális páratartalma, hány százaléka annak a vízgőztartalomnak, amit az adott hőmérsékletű levegő maximálisan meg tud tartani. Ettől függ, milyen hőmérsékletűnek érezzük a levegőt magunk körül. Az, hogy testünk milyen hőleadó képességgel rendelkezik, függ a környezetünk kórokozóitól, a mikroorganizmusoktól, amelyek allergének lehetnek és a légszennyező anyagoktól. Mindez irritálhatja a nyálkahártyát. Míg az atkák és a gombák nedvesebb (tehát magasabb páratartalmú) közegben szaporodnak igazán, addig a száraz levegő kiszárítja a nyálkahártyát is, ami nem tesz jót az egészségnek.
Mi is az ideális páratartalom? Erre nincs egzakt válasz, azonban azt tudjuk, hogy a legkomfortosabb a 21 °C. Alváshoz a 18-19 °C a legjobb, még ha elsőre hűvösnek is tűnhet. Ha baba is alszik a szobában, érdemes néhány fokkal magasabbra emelni a hőmérsékletet.
A száraz levegő negatív hatásai
Jogosan merül fel a kérdés, hogy vajon miért is akkora probléma, ha száraz a levegő az otthonodban. A válasz rendkívül egyszerű: a kiszáradt nyálkahártya nehezebben veszi fel a versenyt a kórokozókkal az egyébként is beteges időszakban. Azaz az immunrendszer nehezebben tud hadba állni. A szárazság levegő hatásainak számos tünete lehet:
- szemszárazság,
- torokkaparás,
- torokfájás,
- köhögés,
- száraz bőr,
- cserepes ajkak,
- megnövekedett stressz szint,
- dehidratáltság,
- orrvérzés.
De a legrosszabb, hogy az immunrendszer védelmi funkciói gyengülnek, így sokkal gyakoribbak a megfázásos, arc- és orrmelléküreg-gyulladásos megbetegedések. Nézzük meg, miképp észlelheted, ha valóban szárazabb a levegő a szokásosnál.
Asztma, hörghurut és egyéb légúti megbetegedések
Orvosszakértők szerint az asztmás tüneteket, különösen a görcsöket ronthatja a hideg, száraz levegő. Ha nagyon alacsony páratartalmú környezetben élsz, a hörgőket hidratáló folyadék gyorsan elpárologhat, emiatt a légutak érzékenyek lehetnek az irritációra. Ez különösen a téli, fűtéses hónapokban valószínű. Ezen túl a hörghurutra, arcüreggyulladásra és más légúti betegségekre is nagyobb az esély.
Torokfájás
Érezted már, hogy az éjszaka közepén felriadva száraz a torkod és nehezen nyelsz? Ez a száraz levegőtől is lehet, ugyanis ez fájdalmat, gyulladást okozhat a torokban. Egy tanulmányból kiderült, hogy minél alacsonyabb a levegő hőmérséklete és páratartalma, annál több fájdalomról és irritációról számoltak be az önkéntesek.
Irritált szemek
Ha olyan irodai környezetben dolgozol, ahol a légkondi miatt alacsony a páratartalom, akkor a száraz levegő befolyásolhatja a szaruhártyát borító réteget. Ez annyit jelent, hogy kis, száraz foltok keletkeznem a szemen, így az sokkal kitettebb az irritáló anyagokkal szemben.
Száraz bőr és bőrgyulladás
A kutatók szerint a száraz beltéri levegő, különösen a légkondicionált környezet, érdes, száraz bőrhöz vezet. Ez pedig ebben a formában az ekcéma tüneteit is ronthatja. A túl száraz levegő csökkentheti a bőr rugalmasságát és gyengítheti annak védelmi funkcióját is. Így, ha a száraz, irritált bőr allergénekkel találkozik, akkor sokkal könnyebben megsérülhet.
Orrvérzés
Az orrvérzés a száraz levegő gyakori következménye. Általában az orrvérzés gyakrabban fordul elő a téli hónapokban, amikor az otthonokat és az irodákat fűtik, minden évszakban előfordulhat, amikor a beltéri levegő páratartalma alacsony.
Magasabb stresszszint
A stresszt aligha iktathatjuk ki az életünkből, azonban meglepő, de egyes kutatások szerint a nagyon száraz beltéri levegőn való hosszú tartózkodás növelheti a stressz szintjét. Ebben a kutatásban négy különálló épületben figyelték meg a dolgozók pulzusát és stressz szintjét, változó páratartalom mellett. Azt találták, hogy a szárazabb levegőjű épületekben dolgozók szívverése stresszreakciót jelez, sőt ugyanezek a résztvevők rosszabbul is aludtak, ami alapvetően a stressz emelkedésének egyik indikátora.
Dehidratáltság
Ha hosszú ideig tartózkodsz száraz levegőjű környezetben, az a tested folyadékháztartására is hat. Egy tanulmányban a kutatók ellenőrizték azoknak a dolgozóknak a hidratáltsági szintjét, akik a nap nagy részét alacsony páratartalmú környezetben töltötték. Amikor elemezték a dolgozók vizeletét, azt találták, hogy az jóval koncentráltabb, mint az üzemben máshol dolgozóké. A vizelet koncentrációja pedig a kiszáradás egyik biomarkere.
Magasabb fertőzésveszély
A klinikai bizonyítékok azt mutatják, hogy a száraz levegő növelheti az influenza, megfázás vagy akár a tüdőgyulladás kockázatát is.
Egy tanulmány szerint nem csak a hideg időjárás okolható a több influenzás és tüdőgyulladásos halálozások miatt. A tanulmány szerzői a beltéri hőmérsékletet jelölték meg fő bűnösnek. A fűtött, száraz levegő ugyanis meghosszabbíthatja a vírusok élettartamát beltérben.
Ráadásul a száraz levegő hatással lehet a vírusfertőzések leküzdésére is, mivel gyengíti és csökkenti az orrnyálkahártyát, ami a szervezet természetes védekezésének része a fenti kórokozókkal szemben.
Párásítás a lakásban
Az tehát egyértelmű, hogy otthonunk levegője nagyban befolyásolja az egészségünket is. Az egészséges otthon egyik alapfeltétele az ideális páratartalom, azonban nem mindegy, miképp éred ezt el. Ha száraz a levegő, akkor sem szabad minden előzetes tudás nélkül belevágni, mert könnyen az ellenkezőjére fordítható a dolog, és a túl párás levegő éppoly egészségtelen. Ellenben, ha először természetesebb módszerekkel próbálkozunk, kismértékben is javíthatjuk a helyzetet. Érdemes ilyen egyszerű megoldásokban gondolkodni kezdetben, mint fürdés közben nyitva hagyni a fürdőajtót, vagy fedő nélkül forralni a vizet. A nedves ruhák teregetése is emeli a páraszintet, ahogyan a növények is éppen jók erre (azon túl még szépek is). Ezek hatása azonban ingadozó lehet.
Éppen ezért döntenek sokan a párásító készülékek, vagy a jó öreg radiátorra helyezett vizes párologtató mellett. A modernebb párásító készülékeken akár te is beállíthatod a kívánt páratartalmat, és ha ez nem megfelelő, a készülék magától bekapcsol. Emellett egyenletesen oszlatják el a nedvességet, sőt, olyan párásító is létezik, amelybe illóolajat csepegtethetsz, így annak előnyeit is élvezheted. Van azonban pár fontos szabály, amit be kell tartanod:
- használj desztillált vizet a feltöltésükre,
- pár naponta takarítsd ki a készüléket, hogy ne szaporodhassanak el benne a kórokozók,
- érdemes olyat választani, ami nanoméretűre porlasztja a vízcseppeket, és nem enged allergéneket a levegőbe.
Tehát ha a készülék mellett döntesz, érdemes olyanra beruházni, ami nem csak párásít, de a levegőminőséget is fenntartja.
Az inhalálás jótékony hatásai
A lakásunk levegőjének optimális páratartalmának jó módszereit már megismertük. De mit tegyünk, ha már utolért minket a megfázás, enyhíteni szeretnénk a tüneteken és fel szeretnénk gyorsítani a gyógyulást?
Jó megoldás lehet például az inhalálás, amit sokféleképp kivitelezhetünk és igen hatásos is a megfázásos tünetek enyhítésében. Inhalálhatunk gyógynövényekkel, törölközőt a fejünkre borítva és egy nagy edény fölé hajolva, de az inhalátorok használata is igen népszerű. Hogy miért? Az inhaláció során a hatóanyag sokkal célzottabban kerül a gyógyítandó területre. Az inhalátor porlasztott folyadékot juttat a légutakba, és a szájon át végzett kezelés így jóval hatásosabb.
Az inhaláció során a hatóanyag
- gyorsabban fejti ki hatását
- alacsonyabb dózis is hatékony, gyógyszeres kezelésnél,
- az inhaláció kevésbé hagy maga után mellékhatásokat, szemben a gyógyszeres kezeléssel,
- így a gyógyszer hosszabb ideig fejti ki hatását,
- gyerekeknél és babáknál is alkalmazható,
- az így bevitt hatóanyagok kis része kerül a szájba, azaz lejut az alsó légutakba is.
Ha nem a gyógyszeres kezelésről beszélünk, az inhalálás akkor is remek segítség lehet. A sós vizes inhalálás lazítja a lerakódásokat és helyreállítja a nyálkahártya állapotát. Gyerekeknél kifejezetten jó választás és sokat segíthet. De egy kakukkfüves, kamillás inhalálás is remek opció, ez előbbi a köhögésen is segíthet.
Tény, hogy az inhalálás önmagában nem gyógymód a megfázásra, de igazoltan enyhíti a tüneteket, csökkenti a rossz közérzetet és a gyorsíthatja a gyógyulást az orr- és arcüreg váladékürítésének felgyorsításával. Ráadásul aki a természetes gyógymódokra esküszik, az nem fog csalódni.
Így inhalálj
Ha a gyógynövényes verziót választod, akkor érdemes a meleg vízbe helyezett gyógynövények fölé hajolni (10-15 cm magasságban), és a fejedre teríteni egy törölközőt, hogy az értékes pára ne illanhasson el. Nagyjából 10 percig kell inhalálni a meleg, de nem forró gőzt. Az is fontos, hogy mindezt jó lefekvés elé időzíteni, hogy hideg már ne érhessen a kezelés után. A kamilla, a kakukkfű vagy a zsálya jó választás.
Ha pedig az inhalátort választod, akkor kezdésnek érdemes sós vízzel, Salvus vízzel inhalálni, egyes esetekben, például hörghurut vagy asztma esetén, az orvos írhat fel gyógyszeres inhalálást is. Ebben az esetben azonban mindig az orvos által meghatározott terápiát kell követni!
A megfelelő levegőminőség, és a különböző folyadékok jót tehetnek az egészségünkre nézve. Mindig járjunk el körültekintően, de bátran használjuk a természet adta lehetőségeket a gyógyulásunk során.