Tovább drágul a kakaó és a csokoládé
Tovább drágul a kakaó és a csokoládé

A Világbank italárindexe jelentős emelkedést mutatott decemberben, elsősorban a kávé és a kakaó árának ugrásszerű növekedése miatt.

Az index, bár az előző negyedévben csökkenést mutatott, még mindig jóval magasabb szinten áll, mint egy évvel korábban. Az előrejelzések szerint az elkövetkező években fokozatos csökkenés várható, ahogy a termelés helyreáll – írta meg a World Bank Blogs.

A kakaótermelés és a csokoládé árának alakulása számos egymással összefüggő tényezőtől függ, amelyek közül a klímaváltozás, a társadalmi és politikai instabilitás, a fenntarthatósági követelmények és a keresleti nyomás kiemelkedően fontosak. Ezek a kockázatok várhatóan a jövőben is meghatározó szerepet játszanak, ezért az ágazat szereplőinek innovatív megoldásokra lesz szükségük a fenntartható és gazdaságos termelés biztosítása érdekében.

A kakaó ára decemberben rendkívüli mértékben, 30 százalékkal emelkedett. Az áremelkedést a nyugat-afrikai rossz időjárási körülmények miatti aggodalmak és az erős szezonális kereslet okozta. A globális kakaótermelés jelentősen csökkent az előző szezonban, főként az elefántcsontparti és ghánai termelés visszaesése miatt. „A 2024-25-ös szezonban várhatóan javulnak az ellátási feltételek, különösen Elefántcsontparton, ahol a kulcsfontosságú határidős régiókban a kedvező időjárás akár 17 százalékkal is növelheti a határidőt” – áll a jelentésben.

Az előrejelzések szerint a kakaó ára a 2024-es megduplázódást követően csökkenni fog a következő években, ahogy a kínálat bővül. Azonban a nyugat-afrikai időjárás alakulása továbbra is jelentős kockázati tényező marad az árak szempontjából.

A kakaótermelés érzékenyen reagál az időjárási változásokra, mivel a növények optimális növekedéséhez stabil, meleg és nedves éghajlat szükséges. A globális felmelegedés következtében a hagyományos kakaótermesztő régiók, például Nyugat-Afrika (elefántcsontparti és ghánai termőterületek) egyre gyakrabban szembesülnek aszállyal, heves esőzésekkel vagy egyenetlen csapadékeloszlással.

Ezek a körülmények csökkentették a terméshozamot, miközben növelték a kártevők és betegségek elterjedésének kockázatát. A védekezéshez szükséges növényvédő szerek és a betegségek elleni rezisztens fajták nemesítése jelentős költségekkel jár. Az érintett országok termelői gyakran nem rendelkeznek elegendő forrással a hatékony védekezéshez, ami tovább szűkíti a kínálatot és felhajtja az árakat.

Az Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) jelentése szerint 2050-re a kakaótermelésre alkalmas területek kiterjedése akár 30 százalékkal is csökkenhet, ha a jelenlegi klímaváltozási trendek folytatódnak.

(World Bank Blogs / Agrárszektor)

Fotó: Canva

search icon