Drasztikusan emelkedik a kakaó ára
Drasztikusan emelkedik a kakaó ára

Ghána akár 50 százalékkal is megemeli a kakaó termelői árát – közölte az ország kakaóértékesítési bizottsága, a Cocobod.

Az European Supermarket Magazin (ESM) publikációja szerint, Ghána akár 50 százalékkal is megemelheti a kakaótermelőknek fizetett rögzített termelői árat annak érdekében, hogy megossza a világpiaci árak emelkedéséből származó nyereséget. A cél, hogy visszatartsák a termelőket a babcsempészettől.

A kakaóárak az elmúlt évben több mint megháromszorozódtak, mivel Ghánában és a szomszédos Elefántcsontparton a betegségek és a kedvezőtlen időjárás miatt az ágazat három egymás utáni évben deficites lett. A hivatalos termelői ár, amelyet a termelők a világ babtermelésének több mint 60 százalékát adó Ghánában és Elefántcsontparton számíthatnak fel a babokért, még nem tükrözte az árnövekedést.

Ghána államilag garantált kakaóára jelenleg 20 943 cedi (1 574,66 USD) tonnánként, azaz körülbelül 21 cedi kilogrammonként. Korábban Elefántcsontpart a 2023/24-es szezon áprilistól szeptember közepéig tartó termesztési időszakára a tavalyi 1000 CFA frankról 1500 CFA frankra (2,47 dollár, azaz mintegy 33 cedi) emelte a kilogrammonkénti termelői árat. A Cocobod gondolkodását ismerő forrás szerint Ghána célja, hogy „semlegesítse” az elefántcsontparti áremelés hatását, tekintettel annak a csempészetre gyakorolt lehetséges hatására.

A világ második számú kakaótermelőjének számító Ghána termelése az elmúlt négy évben számos kihívással küzdött, és a 2023/24-es szezonban a termelés várhatóan csaknem 40 százalékkal marad el a tervezettől az erős szél, a kevés eső, a csempészet és a betegségek miatt. A Cocobod közölte, hogy a 2022/23-as szezonban mintegy 150 000 tonna kakaóbabot veszítettek a csempészet és az illegális aranybányászat miatt.

A szabályozó hatóság szerint a kakaóra leginkább a Cacao Swollen Shoot Virus jelent veszélyt, amely a terméshozam csökkenését okozza és elpusztítja a kakaófákat. 2018 és 2024 februárja között mintegy 590 000 hektár termőterületet pusztított el.

Természeti kincseink ismerete és megőrzése a Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott. A rendezvényen a hazai agrárszektor számos neves képviselője vett részt, értékes előadásokat és innovatív megoldásokat prezentálva az érdeklődők számára.

(Magyar Mezőgazdaság / ESM)

Fotó: Canva

search icon