A teraszon is lehet kiskerted!

A teraszon is lehet kiskerted!
A teraszon is lehet kiskerted!

Indul a tavaszi kertészkedőszezon, a városi kerthez pedig elég egy gang vagy egy terasz. Segítünk eligazodni a buktatók között, hogy idén neked is burjánzó, ehető dzsungeled legyen!

Hol lehet kiskertem?

Nincs is jobb, mint a reggeli vajas kenyér mellé a saját termesztésű retket harapni vagy az esti vacsorához saját kertünkből szüretelni a fűszernövényeket. Ebben az élményben városlakóként is részed lehet, ha a teraszon, a gangon vagy akár az ablakpárkányon alakítasz ki mini veteményest. Egyre gyakrabban hoznak létre a lakóközösségek összefogásával a társasházak udvarán is nagyobb kaspókkal, futtatókkal, pihenőhellyel kis városi oázist.

A termesztés helyének kiválasztásakor általában nincs nagyon sok lehetőség a városban, de az fontos, hogy naponta pár óra napfény érje a növényeket. Ezért például tűzfalra néző ablakpárkányon vagy magas épület lichthof-jában nem érdemes balkonkertet létrehozni. Ha ehető kertet szeretnél, jó tudni, hogy idő-, hely- és erőforrásfüggő is, hogy mennyi termésre számíthatsz. Ha megfelelően választod ki a termesztés módját és a növényeket, bizonyára sikerélménnyel zárul a projekt.

kertészkedés a gangon
Leveles kel egy belvárosi gangon
Fotó: Réthy Kati

Ezekre az eszközökre lesz szükséged

Műanyag és agyagcserepekben, virágládákban, de még zsákokban is termeszthetsz ehető finomságokat a városban. Ha a teraszodat éri az eső, nagyon fontos a vízelvezetés. Ebben az esetben csak olyan konténerbe ültess növényeket, amelyeknek az alja lyukas, így a felesleges víz el tud folyni. A cserepeken kívül nem lesz szükséged sok eszközre, de egy locsolókanna és egy ültetőkanál mindenképpen jól jön. Mielőtt a kertészeti áruházba vennéd az irányt, kérdezz körbe a szomszédoknál, esetleg helyi zero waste csoportokban, hogy nincs-e valakinek felesleges használt cserepe, kaspója, kis kerti eszköze!

cserepek
A balkonkertben változatos méretű cserepeket használhatsz, ebben az a legjobb, hogy a használt is ellátja ugyanazt a funkciót, amit egy új.
Fotó: Réthy Kati

Magról és palántáról is ültetheted a növényeket. Magról lassabban lesz ugyan betakarítható termésed, de izgalmas végigkísérni a növények életciklusát. (Ha különlegességeket akarsz ültetni, megpróbálhatod magbörzén beszerezni őket.) Ha saját palántát szeretnél nevelni, jó, ha van pár kisebb műanyag csereped, de ezek hiányában félbevágott tetrapakkos dobozba, műanyag flakonba, tejfölös- és joghurtosdobozba is tudsz ültetni. Az évelő fűszernövények lassabban fejlődnek, ezért ezekből érdemes palántát vásárolni, esetleg otthon szaporítani őket. 

A cserepek feltöltésére vásárolj jó minőségű palánta- vagy zöldségföldet, vagy keverj össze virágföldet komposzttal! Ne ezen spórolj, a hipermarketek olcsó virágföldjei nem mindig jó minőségűek, tömörödhetnek, nem biztos, hogy jól fognak benne fejlődni a növényeid.

Ültetéskor vedd figyelembe a növények sajátosságait!

A cserepek, ládák beültetésekor vedd figyelembe, hogy mekkorára nő, és mennyire tápanyagigényes a növényed. A balkonkertészek kedvencei közé tartoznak például a paradicsomok, snack paprikák, csilik. Ezeknek a növényeknek nagy a tápanyagigényük, és a gyökérzetük fejlődéséhez sok helyre van szükség, ezért legalább 30 centiméter átmérőjű cserepet válassz nekik! A virágföldbe keverj 1:1 arányban szerves trágyát, komposztot, vagy a csomagoláson lévő útmutató szerint adagolj pelletált trágyát! Az indeterminált növekedésű paradicsomoknak akár 2–3 méteres támasztékra is szükségük lehet! A nagyobb cserepekbe ültetett palánták mellé társíthatsz kisebb tápanyagigényű növényeket. A paradicsomok, paprikák mellett például jól mutat egy-egy tő bazsalikom, körömvirág vagy akár színes saláta is. A nagyobb és kellően mély cserepekben próbálkozhatsz gyökérzöldségek termesztésével is, tavasszal és ősszel például retekkel vagy a nyár folyamán céklával. A gyökérzöldségek esetében nem szükséges a virágföld vagy a palántaföld mellé szerves trágyát adagolni, a sok tápanyag miatt ugyanis inkább a levelüket fogják növeszteni. Ha nem úgy alakul a gumófejlődés, ahogy vártad, a céklának és a reteknek szerencsére a levelét is elfogyaszthatod.

fűszernövények
A fűszernövények szépen fejlődnek cserepekben is.

Ha kisebb (10–20 centis) cserepeid, esetleg hosszú balkonládáid vannak, akkor válassz levélzöldségeket! Ezeknek az az előnye, hogy gyorsan nőnek, viszonylag alacsony tápanyagigényűek, és különböző fejlődési fázisokban akár már 4–5 héttel vetés után szüretelhetőek. A levélzöldségekből szinte végtelen választékot találni a kertészeti boltokban, mivel gyorsan fejlődnek. Palántázás helyett olcsóbb közvetlenül magról ültetni őket. Tépősalátát sok színes változat közül választhatsz, ilyen például a lollo rosso fajta. Ha egy kicsit pikánsabb ízekre vágysz, akkor keresd az ázsiai káposzták magjait! A pak choi, a mizuna vagy a különböző mustárzöldek minden salátát vagy wokos ételt feldobnak! A kisebb cserepekbe, virágládákba a leveleken kívül virágokat, fűszereket is ültethetsz: például körömvirágot, bazsalikomot, koriandert, rozmaringot, kakukkfüvet, mentát.

A balkonkert növényei folyamatos figyelmet igényelnek

A szobanövényekhez képest a balkonkert növényei sokkal inkább ki vannak téve az elemeknek, kora tavasszal a fagyok, nyáron az erős napsütés és a kiszáradás fenyegeti őket. Bár a városban pár fokkal mindig melegebb van, május közepe előtt ne ültesd ki a fagyérzékeny paradicsomokat, paprikákat a teraszra! A gyökér- és levélzöldségek jobban bírják a párfokos fagyokat, és hűvös időben nagyon jól fejlődnek, ezért ezeket már március végétől elvetheted. Téli hidegben akár a belső ablakpárkányon is termelhetsz salátát.

balkonláda
Fagyos időben a balkonkert a lakásba is beköltözhet.
Fotó: Várallyay Nóra

A napos teraszok növényeinek legnagyobb ellensége az erős napsütés, a meleg és a kiszáradás. Minél kisebb a cserép, annál hamarabb szárad ki a földje. A déli fekvésű teraszokon nyáron akár napi kétszer is szükség lehet öntözésre. Kicsit jobban bírják a szárazságot a mediterrán fűszernövények, például a rozmaring, a babér, a kakukkfű vagy a zsálya. Ha pár napra elutazol, érdemes a növényeket alaposan meglocsolni és behúzni árnyékosabb helyre. Árnyékolóként a korlátra futtathatsz például paradicsomot vagy futó dísznövényt is. Árnyékosabb helyen érzik jól magukat a saláták, a retek és a leveles káposztafélék is.

paradicsom
A paradicsomnövények a balkonon is kötözést igényelnek.

Ha sokáig szeretnéd élvezni a cserepes veteményesed szüretét, akkor figyelj oda a növények egészségére is! A kártevőkkel a városban kevesebb probléma van, a nagyobb rovarokat, a hernyókat kézzel is el tudod távolítani. A betegségek megelőzésére pedig kertészboltokban találsz bio kondicionálószereket. A paradicsomoknál  fontos a metszés és a kacsolás, hogy ne legyen túl sűrű és kezelhetetlen a levélzet. Ha átjárja a lombot a levegő, a gombás betegségek nehezebben telepednek meg. A virágok, fűszerek esetében vágd le az elvirágzott részeket, ezzel frissítve fel a növényeket!

search icon