Az őszi színek közé tökéletesen illik a tányérodra a cékla is. Kihagyhatatlan a húsmentes (és a nem húsmentes) étkezésből. Be is bizonyítjuk, hogy miért!
A cékla számos különleges étel alapja. Dekoratív színe feldobja az ételeket, beltartalmi értéke miatt pedig érdemes minél többet fogyasztani belőle. A Felelős Gasztrohőssel felgöngyölítjük, mit érdemes a céklából készíteni.
A cékla útja
A növényt már időszámításunk előtt 3000-ben is ismerték. Egyes legendák szerint Aphrodité szépségének megőrzése céljából fogyasztotta, más források arra utalnak, hogy Apollónnak ezzel áldoztak az ókori görögök. Itthon a 17. században terjedt el, étkezési céllal termelt fajtái pedig a 19–20. században jelentek meg. Ezekben az időkben használták orvosságként is fog- és fejfájás ellen, a főzetét pedig hashajtóként.
A céklából készült savanyúság nagyjából mindenkinek bejön, sütve viszont már jóval megosztóbb ez az édeskés–földes ízű zöldség. Gyökérzöldség lévén azt gondolhatnánk, hogy a répa rokona, a levelét megnézve azonban rájöhetünk, hogy közelebb áll a mángoldhoz vagy a spenóthoz.
A cékla a kertedben
A cékla bárhol könnyen termeszthető: ez hatalmas plusz pont a zöldségnek. Minden része ehető, tehát érdemes felhasználni a levelét és a szárát is.
Ősszel vagy tavasszal is ültetheted. Előbbi esetben a fagyok beállta előtt egy hónappal ültethető, a tél után érdemes megvárni a 10 °C-os talajhőmérsékletet. Közvetlenül magról termeszthető, és mivel elsősorban a gyökeréért fogyasztjuk, napos és félárnyékos helyen is jól érzi magát.
Túl mélyre ne ültesd a magokat, kb. 2–3 cm-en már rendben lesznek! A növény teljes kifejlődéséig kb. 2 hónap telik el.
Miért edd rendszeresen?
Az interneten rákeresve a céklára számos cikket találunk, melyekben „superfood”-ként emlegetik. Sokféle jótékony hatást társítanak hozzá. Mi a Felelős Gasztrohőssel együtt azt valljuk, hogy minden alapanyag lehet „superfood”, a cékla is megérdemli ezt a címet.
Igazi vitaminbomba, azonban egymagában semmilyen problémát nem old meg, nem az örök életet ígérő bölcsek köve. Ettől függetlenül érdemes ebből is – mint minden más hazai és szezonális gyümölcsből, zöldségből, magból, gabonából – bőven fogyasztani. A cékla például az egyik olyan zöldség, melynek magas vastartalmát a szervezetünk hasznosítani is képes.
A vas mellett található benne jócskán ásványi anyag: például kalcium, foszfor, kálium, jód, mangán, magnézium. Vitaminból sincs benne hiány, tartalmaz C- és K-vitamint, valamint B-vitaminokat.
Serkenti a méregtelenítési folyamatokat, egyes kutatások szerint javítja az állóképességet. A regenerálódást is segítheti, jó hatással van bőrünk egészségére, valamint a vérnyomásunkra is.
Sütés, főzés: minden lehetséges!
Ha a földes ízt szeretnénk elkerülni, érdemes kisebb céklákat választani és nyersen salátában, gyümölcs-, illetve zöldségturmixban fogyasztani.
Lereszelve lila káposztával, almával, lila hagymával, répával, citromos olívaolajjal leöntve isteni íz- és vitaminbomba készülhet belőle. A kelet-európai konyhában a cékla több hagyományos ételben is megtalálható, ilyen például a borscs vagy a céklakrémleves is.
Sütőben sütve más őszi-téli zöldségekkel és egy kis fetasajttal gyors vacsorát kapunk. Sütve vagy főzve és pürésítve tehetjük rizottóba, gnocchiba, tésztára, hummuszba, fetasajttal keverve mártogatósba is, vagy akár kenhetjük egy őszi-téli pizzára is.
Ha szeretnénk bármilyen tésztát – akár krumplis, akár friss vagy kelt változatot – feldobni, gyúrjuk bele a céklát a tésztába! Különleges színt adunk az ételnek, és plusz vitaminokat, ásványi anyagokat is.
A céklának nemcsak a gumója, hanem a héja és a levele is felhasználható. A héját és a levelét is megsüthetjük csipsznek, a levelét emellett tehetjük turmixokba, salátákba, szendvicsekbe és pestóba is. A sós ételek mellett édeskés íze és viszonylag magas cukortartalma miatt sütikbe is tehetjük.
Céklás zöldségfasírt
Hozzávalók
- 1 nagy cékla
- 2 db sárgarépa
- 1 közepes zellergumó
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 db tojás
- pár kanál kölesliszt
- só, bors
Így készítsd el!
A zöldségeket megpucoljuk, egy nagy tálba reszeljük, lesózzuk és bő félórát állni hagyjuk, hogy a levüket kiengedjék. Ezután jól kinyomkodjuk a felesleges nedvességet. Beleütjük a tojást, hozzáadjuk a köleslisztet, borsozzuk és jól összekeverjük. Ha túl nedves, még egy kis kölesliszttel tudjuk összefogatni. Megformázzuk a fasírtokat, és sütőben 200 °C-on fél óra alatt készre sütjük, de serpenyőben olajban sütve is elkészíthető.
Diós, céklás brownie
Hozzávalók
- fél kg cékla főzve, ledarálva
- 150 g darált dió
- 2 db nagyobb tojás
- 2 ek méz
- 200 g 70%-os étcsoki
- 2 ek karob- vagy kakaópor
- 2 ek szőlőmagolaj
- 1 csipet só, chili ízlés szerint
Így készítsd el!
A csokoládét egy mikrózható tálba tördeljük, hozzáadjuk a mézet és az olajat, majd kb. fél perc alatt összemelegítjük, a mikróból kivéve krémesre keverjük és hűlni hagyjuk (melegen nem lehet a tojáshoz adni). A tojásokat felverjük habosra egy csipet sóval, hozzáadjuk a krémes csokoládét. A céklát, a kakaót vagy karobport és a diót összekeverjük, és a tojásos–csokis keverékhez adjuk. Ínyenceknek mehet bele egy kis chili paprika.
A tésztát egy kivajazott, kilisztezett tűzálló edénybe öntjük, megszórhatjuk egy kis dióval is, és 10–15 perc alatt közepes lángon megsütjük. Akkor megfelelő, amikor még ragad a villára, de még nem hólyagosodik a tészta teteje. Picit hagyjuk állni szeletelés előtt. Ebben a süteményben a sok-sok egészséges hozzávaló mellett az a legzseniálisabb, hogy sosem szárad ki, még hidegen is krémes (de szilárd) marad. Őszi, esős hétvégéken, kuckózáshoz finom, egészséges és melengető édesség egy bögre meleg tea mellé.
Kiemelt kép: Canva