Korábban már végigvettük, hogy mire kell odafigyelni a megfelelő naptej kiválasztásakor. Figyelnünk kell a faktorszámra, az összetételre, és az sem hátrány ha tudjuk, hogy milyen elven működő (fizikai vagy kémiai) naptejet viszünk haza a boltból. Ami jó hír, hogy az olcsóbb, saját márkás termékek nem igen maradnak el drágább társaiktól. Viszont nem elég, ha egyedül a naptejekre bízzuk magunkat, ezen felül is tennünk kell azért, hogy megóvjuk a bőrünket.
A Tudatos Vásárlók cikke néhány pontban összeszedte azokat a megoldásokat, melyek segíthetnek a védekezésben. Ezeken felül pedig tényleg az a legjobb, ha minimalizáljuk a napon töltött időt.
- Ne menjünk napra 11 és 15 óra között, maradjunk árnyékban,
- Viseljünk könnyű ruhát a nap ellen,
- Ha naptejet választunk, mindig olvassuk el az összetevők listáját,
- Kerüljük az olyan termékeket, amelyek spray formátumúak és titándioxidot tartalmaznak. Titándioxidot csak krémként használjunk,
- Részesítsük előnyben a fizikai fényvédőket a kémiaival szemben,
- Ne süttessük magunkat a napon akkor sem, ha magas faktorszámú termékkel kentük be magunkat, mert hamis biztonságérzetet ad.
Sajnos a fényvédő krémekről és a naptejekről egyre több vizsgálat állapítja meg, hogy – legalábbis egyes jellemző összetevők – igen veszélyesek a vízi élővilágra. A legnagyobb veszélyt az oxibenzon, az avobenzon és az oktokrilén jelenti, így érdemes olyan krémeket választani, melyek nem tartalmaznak ezekből. Tökéletesen zöld megoldás tehát egyelőre nem létezik, de ezzel együtt is fontos, hogy védjük a bőrünket a nap káros sugaraitól.